کد خبر: ۷۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۵
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۵/۰۶/۰۶
شماره مصوبه : ۵۱۳۰۵/۶۷۷۳۵
نهادینه نمودن مشارکت اجتماعی و ارتقای سرمایه اجتماعی با حمایت از توسعه کمی وکیفی تشکل‌های مردم ‏نهاد امکان‌پذیر است. تشکل ‏های مردم ‏نهاد به عنوان نهادهای اجتماعی واسط میان مردم و دولت، زمینه اعتماد عمومی را به سیاست‌ها و برنامه‌های دولت افزایش داده و موجب ارتقای سطح مشروعیت اجتماعی دولت خواهند گردید و...
پیش نویس لایحه قانون سازمان های مردم نهاد

نهادینه نمودن مشارکت اجتماعی و ارتقای سرمایه اجتماعی با حمایت از توسعه کمی وکیفی تشکل‌های مردم ‏نهاد امکان‌پذیر است. تشکل ‏های مردم ‏نهاد به عنوان نهادهای اجتماعی واسط میان مردم و دولت، زمینه اعتماد عمومی را به سیاست‌ها و برنامه‌های دولت افزایش داده و موجب ارتقای سطح مشروعیت اجتماعی دولت خواهند گردید و آیین‏ نامه تشکل‏ های مردم‏ نهاد زمینه را برای مشارکت حداکثری این تشکل‏ ها فراهم خواهد نمود.

در حال حاضر وضعیت موجود تشکل ‏های مردم‏ نهاد در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان از وضعیت قابل توجهی برخوردار نیست، به گونه‌ای که آمار تشکل‌های ایران نشان‌دهنده سطح پایین مشارکت تشکل‏ های مردم‏ نهاد ایران و ضرورت تقویت و ایجاد ساز و کارهای حمایتی و توسعه‌ای در این بخش است.

از طرفی دولت تدبیر و امید در شعارها و سیاست‏ های خود، همواره بر حمایت و توسعه نهادهای مدنی و تشکل‌های اجتماعی تصریح نموده است. همچنین ریاست محترم جمهوری بارها در برنامه‌های مطبوعاتی خود ازجمله در همایش ملی سازمان‏ های مردم‏ نهاد که با حضور 2500 سازمان مردم ‏نهاد از سراسر کشور برگزار گردید ضمن تأکید بر نظر دولت درخصوص تدوین هرچه سریعتر لایحه، حضور و نقش تشکل‏ های مردم ‏نهاد را در سازندگی و توسعه کشور حائز اهمیت دانستند و بر نقش وزارت کشور برای مدیریت کلان این حوزه تأکید نمودند. لذا به منظور تقویب نقش تشکل ‏های اجتماعی مردمی و ایجاد مشوق‏ هایی برای حضور موثرتر در این حوزه‌ها و مهیا نمودن زمینه تفویض پاره‌ای از اختیارات قابل واگذاری دولت به تشکل‏ های مردم‏ نهاد، وزارت کشور پیشنهاد آیین نامه تشکل‏ های مردم نهاد را به نحوی ارایه نمود که برای نخستین بار شامل تعریف و تبیین علمی و دقیق «تشکل مردم‏ نهاد (NGO)»، تعیین متولی صدور مجوز تشکیل و فعالیت و تعیین و تبیین نحوه تأسیس و انحلال تشکل‏ های مردم‏ نهاد، تعیین و تبیین چارچوب، حدود و زمینه فعالیت و تبیین اختیارات و حقوق تشکل ‏های مردم‏ نهاد، تفکیک سطوح محدوده جغرافیایی فعالیت در سطوح بین‌المللی، ملی، منطق ه‏ای، استانی و شهرستانی و ایجاد شورای توسعه تشکل‏ های اجتماعی، به منظور تقویت جایگاه و توسعه تشکل ‏ها و تبیین نحوه برخورد با تخلفات و تبیین منابع مجاز کسب درآمد تشکل‏ های مردم ‏نهاد می باشد که پس از بررسی در کمیسیون مربوط در هیئت وزیران به تصویب رسید.

اجرای آیین نامه یادشده موجب تدقیق مقررات مرتبط با تشکل‏ های مردم‏ نهاد، تقویب نقش تشکل‏ های اجتماعی مردمی و ایجاد مشوق‏ هایی برای حضور موثرتر در این حوزه‌ها، تسهیل در تفویض پاره‌ای از اختیارات قابل واگذاری دولت به تشکل‏ های مردم‏ نهاد و ایجاد مرجع واحد به عنوان متولی صدور مجوز و کاهش صدمات برخوردهای سلیقه‌ای دولت‏ های مختلف با جایگاه این تشکل‏ ها خواهد شد.

 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون