کد خبر: 7779
تاریخ انتشار: يکشنبه 23 آذر 1399 - 17:59
نوع مصوبه: تصویب نامه
شماره مصوبه: 58260/106632
تاریخ ابلاغ: 1399/09/23
با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه دولت درخصوص اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف گاز ابلاغ شد.
ابلاغ مصوبه دولت درخصوص اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف گاز

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب تصمیم هیئت وزیران که در جلسه مورخ 19 آذر 1399 و با هدف بهینه سازی مصرف گاز و تشویق مشترکان کم مصرف به تصویب رسید، وزارت نفت مکلف شد گاز بهای مشترکین خانگی کم مصرف با الگوی مصرف تعیین شده را از ابتدای دی ماه 1399 رایگان منظور نماید.

این حکم شامل گاز بها و کلیه هزینه های مرتبط با آن (مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) بوده و صرفاٌ سکونتگاه های دائمی در حال بهره برداری شهری و روستایی و همچنین سکونتگاه های عشایری مشمول آن هستند و سکونتگاه‌های خالی از سکنه و غیر دائم نظیر باغ ویلاها، مشمول این حکم نمی باشند.

گاز بها و کلیه هزینه های مرتبط با آن (شامل مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) برای مشترکان خانگی پر مصرف متعاقبا اعلام خواهد شد.

نرخ گاز مشترکان خانگی که میزان مصرف ماهانه آنها بیش از الگوی تعیین شده برای مشترکان کم مصرف و کمتر از الگوی تعیین شده برای مشترکان پرمصرف باشد، بدون تغییر باقی می ماند.

همچنین به مشترکان خانگی پر مصرف (با میزان مصرف بیش از الگوی تعیین شده برای آنها) فرصت داده می شود از طریق روش های زیر نسبت به اصلاح مصرف خود اقدام نمایند:

الف- اجرای اقدامات بهینه سازی مصرف که به صورت رایگان توسط شرکت ملی گاز ایران آموزش داده می‌شود.

ب - مشارکت در طرح های بهینه سازی مصرف گاز اعم از اصلاح سامانه موتورخانه ها و جایگزینی بخاری های فرسوده.

downlod