کد خبر: 7686
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آبان 1399 - 14:00
کد پیشنهاد: 58125
تاریخ پیشنهاد: 1399/08/17
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/08/24
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخواست اصلاح آيين ‏نامه اجرايي قانون بودجه سال 1399 کل کشور درخصوص شناسایی و فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد قوه مجریه و مستثنی شدن فروش اموال مازاد نيروهاي مسلح از شمول این آیین نامه را به هیئت دولت ارائه نموده است.
درخواست مستثنی شدن فروش اموال مازاد نيروهای مسلح از شمول آیین نامه اجرایی قانون بودجه

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» آیین نامه اجرایی جزء های (2) و (3) بند (د) تبصره (12) قانون بودجه سال 1399 کل کشور که به شناسایی و فروش اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول مازاد قوه مجریه می پردازد، خرداد ماه امسال به تصویب هیئت دولت رسید.

براساس تبصره (2) ماده (2) آیین نامه مزبور، نیروهای مسلح مکلفند فهرست مشخصات اموال مازاد در اختیار خود را به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام نمایند، این امر درحالی است که جزء های (2) و (3) بند (د) تبصره (12) قانون بودجه سال 1399 به صراحت به دستگاه های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه و اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول مازاد این قوه اشاره نموده که شامل نیروهای مسلح که به استناد اصل (110) قانون اساسی تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا می باشند، نمی گردد.

در بند (2) ماده (1) آیین نامه نیز که دستگاه اجرایی را تعریف می کند، صرفا به وزارت خانه ها، موسسات و شرکت های دولتی اشاره دارد ولی در تبصره (2) ماده (2) آیین نامه، برخلاف تعریف ارائه شده، تعریف دستگاه های اجرایی را گسترش داده و نیروهای مسلح را نیز مشمول آن نموده است.

لذا با توجه به اینکه تبصره (2) ماده (2) آیین نامه مذکور، خروج موضوعی از حکم تبصره بودجه دارد، بنابراین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخواست حذف  عبارت «نیروهای مسلح» از دستگاه های پیش بینی شده در تبصره (2) آیین نامه فوق را به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است، درخواست فوق مراحل بررسی خود را در کمیسیون لوایح هیئت دولت طی می کند.