کد خبر: 7673
تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 آبان 1399 - 15:39
کد پیشنهاد: 58188
تاریخ پیشنهاد: 1399/08/17
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/08/21
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست صدور مجوز خروج موقت تعدادی از آثار تاریخی-فرهنگی براي نمايشگاه «مرگ در نمک: روایتی باستان شناسانه از سرزمین پارس» در موزه های معدن كاری بوخوم و باستان شناسی فرانكفورت جمهوری فدرال آلمان را به هیئت دولت ارائه نموده است.
درخواست خروج موقت آثار تاریخی-فرهنگی براي نمايشگاه «مرگ در نمك: روايتی باستان شناسانه از سرزمين پارس»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر دولت» در راستای تحکیم همکاری های فرهنگی و پژوهشی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان، تفاهم نامه همکاری چندجانبه میان موزه ملی ایران، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با موزه های معدن کاری بوخوم آلمان، مرکزی رومی-آلمانی ماینز، باستان شناسی فرانکفورت و علوم طبیعی وین در اسفند ماه 1396 به امضا رسید.

براساس تفاهم نامه مذکور مقرر شد نمایشگاهی با عنوان «مرگ در نمک: روایتی باستان شناسانه از سرزمین پارس» 7 آذر امسال در موزه معدن کاری بوخوم آلمان گشایش یابد و سپس در موزه باستان شناسی فرانکفورت به نمایش گذاشته شود.

هم چنین قرار است نمایشگاه متقابلی به صورت همزمان با عنوان «جستجوی بشر برای منابع: یافته های 70 سال باستان شناسی معدن از موزه معدن کاری بوخوم آلمان» در موزه ملی ایران و سپس بخشی از نمایشگاه در موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان برگزار شود.

بر اساس تفاهم صورت گرفته، کلیه هزینه های نمایشگاه با طرف آلمانی خواهد بود و اشیا در برابر همه خطرات، بیمه می شوند و دارای گواهینامه مصونیت از توقیف و ضبط می باشد.

به همین منظور برای انجام مراحل قانونی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استناد ماده (21) آیین نامه اموال فرهنگی، تاریخی و هنری نهادهای عمومی و دولتی، درخواست صدور مجوز مجموعه ای از آثار تاریخی-فرهنگی جهت امانت و خروج موقت آثار مذکور از کشور را به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است، این درخواست مراحل بررسی خود را در کمیسیون فرهنگی هیئت دولت طی می کند.

downlod