کد خبر: 7648
تاریخ انتشار: شنبه 17 آبان 1399 - 13:35
کد پیشنهاد: 58159
تاریخ پیشنهاد: 1399/08/03
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/08/07
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و به منظور یکسان‌سازی حمایت از تعاونی های تحت پوشش در بخش کشاورزی، آيين نامه اجرايي قانون بخش تعاوني اقتصاد جمهوري اسلامي ايران در زمينه تفكيك وظايف حاكميتي و نظارتي نحوه انجام حمايت هاي قانوني از حوزه هاي تعاوني هاي مشترك بخش كشاورزي دو وزارت خانه را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.
ارائه آیین نامه نحوه حمايت از حوزه های تعاونی های مشترك بخش كشاورزی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت جهاد کشاورزی بر اساس قانون شرکت های تعاونی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و آیین‌نامه اجرایی آن و قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی، مجاز به صدور مجوز تأسیس شرکت ها و اتحادیه های تعاونی در بخش کشاورزی می باشند.

رفتار متفاوت دو وزارت خانه مذکور در خصوص تعاونی‌های یکدیگر، الحاق ماده (72) به قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در قالب قانون اصلاح موادی از قانون مذکور را به همراه داشته است.

به موجب تبصره (2) ماده فوق قانون اصلاحی مذکور، وزارت خانه های مزبور موظفند ضمن حمایت یکسان از تعاونی های تحت پوشش در بخش کشاورزی، با پیشنهاد وزارت تعاون و هماهنگی با وزارت جهاد، آیین نامه این ماده را در زمينه تفكيك وظايف حاكميتي و نظارتي نحوه انجام حمايت هاي قانوني از حوزه هاي تعاوني هاي مشترك بخش كشاورزي تدوین نماید.

در همین راستا آيين نامه مذکور از سوی دو وزارت خانه، تدوین و به هیئت دولت ارائه شد و در دستورکار کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست قرار گرفت ولی با عدم حصول توافق بین دو وزارت خانه، موضوع از دستور کار کمیسیون خارج شد.

درحال حاضر از آنجایی که عدم اجرای قانون مربوطه، علاوه بر ایجاد مشکلات قانونی در پاسخگویی به مراجع نظارتی، چالش ها و تداخل کاری بیشتری را در واحدهای استانی دو وزارت خانه به وجود آورده و منجر به سرگردانی فعالان بخش کشاورزی گردیده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست بررسی مجدد این آیین نامه را به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است،‌ این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

downlod