کد خبر: 7625
تاریخ انتشار: دوشنبه 12 آبان 1399 - 16:01
کد پیشنهاد: 58118
تاریخ پیشنهاد: 1399/07/16
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/07/22
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش نویس اصلاح آیین نامه اجرایی ماده (8) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درخصوص تسریع پاسخگویی موسسات عمومی و خصوصی به درخواست دسترسی به اطلاعات را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.
ارائه پیش نویس اصلاح آيين نامه اجرايي قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال 1387 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از سوی دولت مورد اجرا قرار گرفت.

در همین راستا نیز کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با ترکیبی فراقوه ای تشکیل شد و تصویب آیین نامه های اجرایی موردنیاز را در دستورکار قرار داد.

با تشکیل دبیرخانه این کمیسیون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال 1396 با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان بستر اجرای این قانون راه اندازی شد و اداره این سامانه به عهده دبیرخانه کمیسیون فوق قرار گرفت. در واقع با تشکیل این دبیرخانه و سامانه، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از نیمه همان سال آغاز شد.

در حال حاضر در راستای اجرای این رویکرد مهم، بیش از 1200 دستگاه و موسسه مشمول قانون فوق در کشور با پیوستن به سامانه برخط www.iranfoia.ir  به درخواست های اطلاعات شهروندان پاسخ می دهند.

در این بین، کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، وظیفه نظارت بر حسن اجرای این قانون و رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات، حمایت از آزادی و دسترسی همگانی به اطلاعات موجود در موسسات عمومی و خصوصی را که خدمات عمومی ارائه می دهند، بر عهده دارد.

برای انجام این وظایف مهم، تاکنون 9 شیوه نامه موضوعی برای شفاف سازی و رفع ابهامات موجود درباره چگونگی اجرای مفاد قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از سوی کمیسیون مربوط، تصویب و ابلاغ شده تا مسیر برای اجرای بهتر این قانون فراهم شود.

اکنون به منظور رفع ایرادهای موجود که ضرورت اصلاح آیین نامه های اجرایی قانون مذکور را می طلبد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش نویس اصلاح آیین نامه اجرایی ماده (8) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، ‌موضوع تسریع پاسخگویی موسسات عمومی و خصوصی به درخواست دسترسی به اطلاعات را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است، این پیش نویس که در وهله اول در جلسات متعدد کمیته تخصصی و سپس در جلسات اصلی کمیسیون، متشکل از نمایندگان قوا و دستگاه های اجرایی مختلف، مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و به تصویب رسیده است، در دستورکار کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت قرار دارد.

downlod