کد خبر: 7542
تاریخ انتشار: دوشنبه 28 مهر 1399 - 10:00
کد پیشنهاد: 58114
تاریخ پیشنهاد: 1399/07/15
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/07/21
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد لایحه «الزامی شدن گذراندن دوره های آموزشی مرتبط با ازدواج» را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت ارسال کرده است.
پیشنهاد الزامی شدن گذراندن دوره‏ های آموزشی مرتبط با ازدواج

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله ‏العالی) در خصوص عملیاتی نمودن سیاست‏ های کلی جمعیت، افزایش ازدواج ‏های آگاهانه و همچنین مقابله با آسیب‏ های اجتماعی مربوط و پیشگیری و کاهش طلاق و با عنایت به ابلاغ مصوبه دولت در خصوص تدوين محتواي آموزشي و اجراي برنامه هاي آموزشي هنگام ازدواج و مهارت هاي زندگي براي زوجين، پیشنهاد لایحه «الزامی شدن گذراندن دوره های آموزشی مرتبط با ازدواج» را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، ارایه نموده است.

این لایحه با توجه به ضرورت ارتقای برنامه آموزشی دو ساعته آموزش قبل ازدواج که از سال 1372 آغاز شده و در حال حاضر با پوشش 98 درصد در مراکز جامع سلامت کشور برگزار می گردد، تهیه و تدوین شده است.

با توجه به اینکه در سال 1398 و قبل از شیوع بیماری کووید -19، پوشش دوره‏ های آموزشی مرتبط با از ازدواج، حدود 55 درصد در کل کشور گزارش شده است، به منظور ارتقاء رضایت زوجین از کیفیت زندگی زناشویی، در نظر است پوشش این برنامه به 100 درصد افزایش یابد.

لزوم شرکت همه زوجین در این آموزش‏ ها و همچنین اجرای مستمر و هماهنگ این برنامه بین دستگاهی و فراهم ‏سازی بستر قانونی برای افزایش اطمینان از تحقق آن با پیش‏بینی ضمانت اجرای قانونی مناسب، از دیگر ضرورت های تهیه لایحه "الزامی شدن گذراندن دوره ‏های آموزشی مرتبط با ازدواج" است.

متن پیش نویس لایحه مذکور به شرح زیر است:

" الزامی شدن گذراندن دوره ‏های آموزشی مرتبط با ازدواج"

ماده واحده- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است به منظور تحکیم بنیان و پایداری خانواده نسبت به تدوین دوره‌های آموزش مرتبط با ازدواج با محوریت آموزش‌ مهارت‌های زندگی و ارتباطی بر اساس مبانی اسلامی ـ ایرانی اقدام نماید.

تبصره 1 - گذراندن دوره‏ های آموزشی موضوع این قانون، در مقاطع پیش و پس از ازدواج برای زوجین حداقل به میزان شش ساعت الزامی است.

تبصره 2 - دفاتر ثبت ازدواج مکلف هستند پیش از ثبت ازدواج گواهی گذراندن دوره ‏های آموزشی فوق را از زوجین أخذ و در سامانه‏ های مربوط بارگذاری نمایند. در صورت تخلف سردفتر، به موجب حکم مرجع انضباطی مربوطه، پروانه وی برای مدت سه ماه تعلیق می‌گردد و در صورت تکرار، به ابطال پروانه محکوم خواهد شد.

تبصره 3 - میزان، محتوای دوره‏ های آموزشی، تعرفه و هزینه‏ها، ترتیبات ایجاد سامانه، نحوه اجرا، پایش و نظارت به موجب آیین‏ نام ه‏ای است که ظرف سه ماه پس از تصویب قانون، توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با همکاری دستگاه‏ های ذی ربط تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.