کد خبر: 7480
تاریخ انتشار: شنبه 12 مهر 1399 - 14:22
کد پیشنهاد: 58079
تاریخ پیشنهاد: 1399/07/01
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/07/07
وزارت راه وشهرسازی به منظور تسریع فرآیند اجرای برنامه های تولید مسکن، پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را به کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت ارائه نموده است.
پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرايي قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسكن

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» مطابق قانون اساسی، دولت مکلف است مسکن مورد نیاز اقشار کم‌درآمد جامعه را تامین کند. بر اساس این تکلیف قانونی،‌ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در سال 1387 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

مطابق ماده (1) این قانون، به منظور تأمین مسکن و سهولت دسترسی فاقدان مسکن به ویژه گروه های کم‌درآمد به خانه مناسب، ارتقای کیفی و کمّی مسکن تولیدی کشور، حمایت ازسرمایه‌گذاری در امر تولید مسکن با استفاده از فناوری های نوین و تولید صنعتی مسکن، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری و سکونتگاه های غیررسمی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی موجود، دولت موظف است نسبت به سیاست گذاری و انجام اقدامات لازم درخصوص افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری در بخش تولید و عرضه مسکن را اقدام کند.

در همین راستا آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در سال 1388 به تصویب رسید. در حال حاضر نیز در ادامه این سیاست ها،‌  وزارت راه وشهرسازی برنامه های متنوعی را در حوزه تولید مسکن در دستورکار دارد که تسریع در اجرای آن ها نیازمند اصلاح برخی مقررات موجود است.

بر همین اساس، این وزارت با لحاظ نمودن تجربیات اجرای طرح ها و برنامه های مسکن و آسیب شناسی انجام شده و با هدف تحقق کامل اهداف آیین نامه اجرایی فوق، پیش نویس اصلاح برخی مواد این آیین نامه را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.

downlod