کد خبر: 7403
تاریخ انتشار: شنبه 29 شهريور 1399 - 10:27
کد پیشنهاد: 58033
تاریخ پیشنهاد: 1399/06/11
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/06/16
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور تسریع و تسهیل در اجرای قراردادهای پژوهشی دانشگاه­ ها و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری و تشویق پژوهشگران و کاستن از تشریفات اداری زمان بر، پیشنهادی را به کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت ارائه نموده است.
پیشنهاد معافيت تسريع و تسهيل در اجراي قراردادهاي پژوهشي و تشويق پژوهشگران و كاستن از تشريفات اداري

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس بند (الف) ماده (12) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، دولت می تواند اقدامات قانونی لازم برای تشویق بیمه­ای فعالیت­های تحقیق و توسعه، نحوه محاسبه حق بیمه و معافیت بیمه­ای و مفاصا حساب کلیه قراردادهای پژوهشی و تحقیقاتی را انجام دهد.

بر همین اساس، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور تسریع و تسهیل در اجرای قراردادهای پژوهشی و تشویق پژوهشگران و کاستن از تشریفات اداری زمان­بر، پیشنهادی را به هیئت دولت ارائه نموده است.

مظابق پیشنهاد ارسالی "سازمان تأمین اجتماعی موظف است بدون اعمال ضریب حق بیمه قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه­ ها و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری دارای مجوز قطعی از وزارت خانه­‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی حوزه­های علمیه، در حداقل زمان (حداکثر ده روز کاری) نسبت به ارائه مفاصا حساب اقدام کند. مرجع تشخیص تحقیقاتی و پژوهشی بودن قراردادها معاون پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی هستند. هم چنین، قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی محرمانه با تأیید محرمانه بودن از سوی وزارت خانه و دستگاه اجرایی مربوطه، از اخذ مفاصا حساب بیمه­‌ای معاف هستند."