کد خبر: 7358
تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 شهريور 1399 - 11:56
در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت به ریاست جمشید انصاری، بررسی پیشنهادات وزارت خانه های امورخارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران در دستور کار قرار گرفت.
بازنگری در آيين‌نامه فوق‌العاده اشتغال خارج از كشور مستخدمان دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»‌ در این جلسه اعضای کمیسیون ضمن موافقت با پیشنهاد وزارت امور خارجه درخصوص گروه بندی کشورها از نظر سختی معیشت،‌ مربوط به آيين‌نامه فوق‌العاده اشتغال خارج از كشور مستخدمان دولت، پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اصلاح آيين نامه نظارت بر تاسيس و فعاليت دفاتر خدمات مسافرتي-سياحتي-جهانگردي و زيارتي را مورد تصویب قرار دادند. هم چنین، درخواست بنیاد شهید و امور ایثارگران درخصوص اصلاح بند (هـ) ماده (1) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران که با هدف ایجاد وحدت رویه در ساز و کار‌های احراز شرایط آزادگی به هیئت دولت ارائه شد،‌ به تصویب رسید و بنابراین هر سه پیشنهاد مورد اشاره در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

 

بازنگری آيين‌نامه فوق‌العاده اشتغال خارج از كشور مستخدمان دولت درخصوص گروه بندی کشورها از نظر سختی معیشت

مطابق ماده (30) قانون مقررات تشکیلاتی، استخدامی، مالی و انضباطی وزارت امور خارجه، درجه‌ بندي كشورها از نظر تعيين ميزان فوق‌ العاده اشتغال خارج از كشور مأموران ثابت این وزارت و فهرست مناطق بد آب و هوا‌ جهت پرداخت فوق‌ العاده سختي معيشت و تعيين ضوابط آن، به پيشنهاد وزارت مذکور و تصويب هيئت وزيران در هر سال تعيين مي گردد.

جدول شماره چهار تصویب نامه مربوط به موضوع فوق العاده اشتغال مذکور با عنوان "گروه بندی کشورها از نظر سختی معیشت" حاوی گروه بندی کلیه کشورهای جهان می باشد که بر اساس آن فوق العاده فوق به کارکنان وزارت خارجه پرداخت می شود.

 این جدول سال گذشته از سوی دیوان عدالت اداری با این استدلال که قرار دادن کلیه کشورهای جهان در شمول مناطق بد آب و هوا و درنتیجه پرداخت فوق العاده سختی معیشت به تمامی ماموران ثابت وزارت امور خارجه، خلاف حکم ماده مذکور است، از تصویب نامه مربوطه حذف و ابطال شد.

به همین دلیل وزارت امور خارجه پیشنهاد جایگزین در خصوص این موضوع را به هیئت دولت ارائه نمود که این پیشنهاد در کمیته اصلی کمیسیون تصویب شد و در دستورکار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

 

تصویب پیشنهاد اصلاح آيين نامه نظارت بر تاسيس و فعاليت دفاتر خدمات مسافرتي-سياحتي-جهانگردي و زيارتي

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به اینکه آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی در سال 1380 در دوره وزارت راه و ترابری و قبل از تشکیل سازمان میراث فرهنگی و منفک شدن وظایف آن از این وزارت تصویب شده، خواستار اصلاح آن شد.

این موضوع با طی مراحل بررسی کمیسیونی خود،‌ در جلسه اصلی کمیسیون مورد تصویب قرار گرفت و برای تایید نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت دولت قرار گرفت.

 

ايجاد وحدت رويه در ساز و كارهاي احراز شرايط آزادگي

بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشنهاد اصلاح بند (هـ) ماده (1) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را با هدف ایجاد وحدت رویه در ساز و کار‌های احراز شرایط آزادگی به دولت ارائه نمود که این پیشنهاد با تصویب در کمیته اصلی کمیسیون،‌ به جلسه اصلی هیئت وزیران می رود تا تایید نهایی را کسب کند.

 

پیشنهاد بازنگری در آیین نامه تأمین هزینه خدمات، ساخت، ساماندهی و نگهداری گلزار شهدا و یادمان ها از دستور کار خارج شد

به موجب ماده (11) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، وزارت خانه های نیرو، نفت، راه و شهرسازی و کشور موظفند کلیه هزینه های خدمات مربوط به آبرسانی، برق رسانی، گازرسانی و جاده مواصلاتی و ساخت و ساماندهی و نگهداری گلزارهای شهدا و یادمان ها را با هماهنگی بنیاد تأمین نمایند. هزینه آب، برق و گاز مصرفی گلزارهای شهدا در مکان هایی که تحت پوشش شهرداری ها، اوقاف و سازمان میراث فرهنگی نیستند، رایگان می باشد.

اصلاح  آیین نامه اجرایی مصوب این ماده با این استدلال که در اجرای برخی از مفاد آن به دلیل ایجاد تکالیف خارج از قانون، اشکالاتی برای بنیاد شهید و امور ایثارگران و دستگاه های مرتبط ایجاد کرده،‌ به پیشنهاد این بنیاد در دستور کار کمیسیون قرار گرفت و با برررسی در کمیته اصلی مقرر شد اصلاحیه پیشنهادی بنیاد و متن مصوب کمیته تخصصی به وزارت کشور منعکس شود تا با هماهنگی این بنیاد و دستگاه های ذی ربط، پیشنهاد لازم تهیه و به این کمیسیون ارائه شود. 

 

گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک به ریاست جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و با حضور سعید اوحدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، علی محمد فلاح زاده، دبیر کمیسیون و دیگر نمایندگان وزارت خانه های امور اقتصادی و دارایی، ورزش و جوانان، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری و امور خارجه، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان های اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه کشور روز یکشنبه 16 شهریور ماه 1399 به میزبانی دفتر هیئت دولت برگزار شد.