کد خبر: 7344
تاریخ انتشار: شنبه 22 شهريور 1399 - 10:29
کد پیشنهاد: 57929
تاریخ پیشنهاد: 1399/04/30
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/05/11
با گذشت چهار سال از ابلاغ و اجرای آيين‌نامه اجرايي آمادگي مقابله با پديده گردوغبار، سازمان حفاظت محیط زیست، این آیین نامه را بازنگری و جهت سیر مراحل بررسی به کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت ارائه نموده است.
آيين‌نامه اجرايي آمادگي مقابله با پديده گردوغبار بازنگری می شود

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» سازمان حفاظت محیط زیست در قالب ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار از ابتدای دولت داوزدهم نسبت به سیاست گذاری و تعیین اقدامات اثربخش در محدوده های بحرانی غبارخیز کشور براساس «آیین نامه آمادگی مقابله با پدیده گرد و غبار» به عنوان تنها سند بالادستی موجود اقدام نموده است.

در حال حاضر و با گذشت چهار سال از اجرای این آیین نامه و نیز ابلاغ قوانین بالادستی مرتبط با موضوع، به ویژه قانون هوای پاک و قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور، بروزرسانی این آیین نامه و بهره گیری از ظرفیت قوانین مذکور  امری ضروری می باشد.

بر این اساس، بازنگری این آیین نامه با تشکیل جلسات مشترک  و دوجانبه بین سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار صورت گرفت، ضمن اینکه به استناد قوانین مزبور و رفع برخی ابهامات و کاستی های موجود آیین نامه فعلی، رویکرد اقدامات از انجام عملیات مقابله ای و پرهزینه به اقدامات پیشگیرانه و مبتنی بر مشارکت مردم تغییر یافت.

درحال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست آيين‌نامه اجرايي آمادگي مقابله با پديده گردوغبار اصلاحی را مشتمل بر 26 ماده را به هیئت دولت ارائه نموده است.

downlod