کد خبر: 721
تاریخ انتشار: شنبه 27 شهريور 1395 - 17:09
نوع مصوبه: تصویب نامه
تاریخ ابلاغ: 1395/06/23
شماره مصوبه: 52403/75642
وزارت صنعت، معدن و تجارت در تبصره (3) ماده (13) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر تدوین آیین نامه های شناسایی و ره گیری کالاهای وارداتی از طریق مجاری رسمی و تشخیص کالای قاچاق و ماده (79) قانون تجارت الکترونیکی ....
آیین نامه های شناسایی و ره گیری کالاهای وارداتی

1- طبق ماده (13) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شناسایی و رهگیری کالاهای وارداتی قانونی از کالاهای قاچاق یا فاقد مجوزهای لازم از قبیل کالای جعلی، تقلبی، غیربهداشتی و غیراستاندارد و همچنین ترخیص کالای تجاری منوط به ارائه گواهی‏ های دریافت شناسه کالا، شناسه رهگیری، ثبت گواهی‏ ها و شماره شناسه‏ های فوق توسط گمرک شده است و توزیع و فروش کالاهای وارداتی در سطح بازار خرده فروشی منوط به نصب این دو شناسه می باشد والا کالاهای مذکور قاچاق محسوب می‏شوند. همچنین مطابق تبصره (1) ماده مذکور وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری دستگاه های تخصصی مرتبط، برای شناسایی و رهگیری کالا از بدو ورود تا سطح عرضه سامانه‏ ای با بهره‏گیری از فناوری های نوین از جمله رمزینه دو یا چند بعدی، ایجاد و امکان بهره‏گیری دستگاه های مرتبط را از سامانه مزبور فراهم نماید. تبصره (3) ماده مذکور نیز اینگونه مقرر داشته است که آیین‏نامه اجرائی این ماده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستگاه های اجرائی عضو آن با لحاظ زمانبندی، اولویت کالایی و روش نصب شناسه کالا و شناسه رهگیری بر روی کالا و نحوه تخصیص نیازهای فنی هر دستگاه، ظرف سه ماه تهیه می‏شود و به تصویب هیأت وزیران می‏رسد. نظر به تکالیف قانونی مقرر برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‏ های اجرایی در تبصره (3) ماده مذکور، بطور مشترک پیش‏نویس آیین‏ نامه شناسه کالا و شناسه رهگیری برای طرح در هیئت وزیران ارایه شد.

2- پیشنهاد طی جلسات متعدد تخصصی ، کمیته فرعی و کمیسیون اصلی لوایح مورد بحث و بررسی قرار گرفت و النهایه در جلسه 17 /6 /1395 هیئت دولت با توجه به ضرورت شناسایی و رهگیری کالاهای وارداتی وتولیدی از مبادی مجاز ورودی و خلق کالا تا سطح عرضه، ایجاد بسترهای لازم جهت اجرایی نمودن نظام شناسه‏ های کالا و رهگیری، مدیریت زنجیره تأمین و چگونگی تبادل اطلاعات شناسه‏ ها با سایر سامانه‏ های حوزه قاچاق کالا و به منظور تدوین آیین‏نامه شناسه کالا و رهگیری جهت بهبود و تسهیل تجارت و شفاف سازی و مقابله مؤثر با پدیده قاچاق و همچنین رفع نواقص طرح شبنم به تصویب رسید.

3- آیین‏ نامه مصوب طی 20 ماده در دو فصل جداگانه ابتدا احکام ناظر به شناسه کالا و سپس مقررات مربوط به شناسه رهگیری را به شرح زیر بیان نموده است:

- ارایه یکسری تعاریف به کار برده شده در متن آیین‏ نامه

- تکالیف قانونی برای فراهم نمودن امکان ثبت شناسه ‏ها و دریافت گواهی الکترونیکی در سامانه جامع تجارت

- تعیین مرجع تولید و تخصیص شناسه‏ ها با رعایت یکپارچگی و چگونگی ثبت آنها در سامانه مورد اشاره

- اولویت ‏ها و زمانبندی برای تهیه شناسه‏ های مذکور

- نحوه دریافت شناسه برای کالاهای موجود در بازارها و انبارها

- تکالیف گمرک راجع به دریافت شناسه‏ ها و ثبت گواهی و شماره شناسه از طریق سامانه جامع تجارت

- تکالیف شرکت‏های حمل و نقل و انباردارها در خصوص ثبت شناسه رهگیری کالاهای مشمول

- چگونگی نصب شناسه رهگیری، استعلام و پاسخگویی به استعلامات مردم و کاشفان

- نظارت بر اجرای آیین‏ نامه و ...

 
  
downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف