کد خبر: ۷۰۱۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
از ابتدای مهر سال گذشته تا ۷ تیر ۱۳۹۹
در جدیدترین گزارش آماری منتشره از سوی وزارت نیرو در خصوص وضعیت بارندگی کشور در طول سال آبی اخیر، مجموع ریزش‌های جوی به میزان ۱ /۳۰۶ میلیمتر بوده است که این مقدار نسبت به میانگین دوره مشابه سال آبی گذشته (۸ /۳۳۳ میلیمتر) هشت درصد کاهش نشان می‌دهد.

هشت درصد کاهش در بارش های جوی طی سال آبی اخیر

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، براساس این گزارش، بیشترین کاهش بارندگی سال آبی جاری و مقایسه آن با متوسط درازمدت مربوط به استان های اردبیل، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به ترتیب با (۸-)، (۷-) و (۳-) درصد است. همچنین استان های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان به ترتیب با (۱۲۰)، (۹۱) و (۸۸) بیشترین افزایش بارندگی سال آبی جاری و مقایسه آن با متوسط دراز مدت را به خود اختصاص داده اند.

همچنین، مطابق گزارش وزارت نیرو، ارتفاع کل ریزش های جوی کشور در محدوده زمانی مورد بررسی معادل ۱ /۳۰۶ میلیمتر بوده است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۵/ ۲۳۸ میلیمتر) ۲۸ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۸ /۳۳۳ میلیمتر) ۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وزارت نیرو همچنین در گزارش خود، با اشاره به آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا پایان ۷ تیر ماه سال آبی ۹۹-۹۸، حجم آب موجود مخازن در پایان تیر ماه سال جاری را ۳۷/۷۰ میلیارد مترمکعب برآورد کرده که نسبت به سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته است.

تهیه و توزیع آب نیز در هفته جاری در کشور معادل ۱۴۰،۶۹۰ مترمکعب بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۶.۳ رشد داشته است.

گفتنی است، هر سال آبی در ایران از اول مهرماه آغاز می شود و تا ۳۱ شهریور ماه سال آینده ادامه می یابد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: