کد خبر: ۶۹۶۸
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش داد؛
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی، به بررسی پیامدها و آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا و شرایط به وجود آمده در ایران و جهان پرداخته است.

بررسی پیامدهای اجتماعی ناشی از شیوع کرونا در ایران و جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، در گزارش منتشر شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نحوه نگرش شهروندان در مورد مشکلات اقتصادی و روانی برای خانوار به عنوان یکی از پیامدهای اجتماعی ناشی از کرونا در سطح کشور و شهر تهران مورد بررسی قرار گرفته که از آن جمله می توان به احساس آسیب دیدگی اقتصادی به خانوار در نتیجه کرونا و کاهش درآمد خانوارها در سال جاری اشاره کرد. از سوی دیگر، کاهش ۲۷ درصدی اقدام به خودکشی در اسفند ۹۸ نسبت به سال قبل، از پیامدهای مثبت در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور است.

اما به موجب همین گزارش، نحوه عملکرد دولت در زمینه مقابله با کرونا و ارایه آمار رسمی از میزان ابتلا و فوت در اثر کرونا، موجب اعتماد و رضایت مردم و عموم جامعه نسبت به نهادهای رسمی و خدمت رسان و نیز رضایت از عملکرد کادر درمان در مقابله با این بیماری شده است.

در سایر نقاط جهان نیز، شیوع کرونا پیامدهای با اجتماعی فراوانی همراه بوده که از آن جمله می توان از افزایش فقر به ویژه در بخش غیررسمی نام برد. فقر نسبی در بخش غیررسمی کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا (مانند آذربایجان، اردن، برزیل، ترکیه و لبنان) بطور متوسط از ۲۶ درصد به ۴۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین میانه درآمد بخش غیررسمی در قاره آمریکا در ماه اول بحران کرونا حدود ۸۰ درصد (از ۱۲۹۴ دلار به ۲۴۴ دلار) کاهش پیدا کرده است که این کاهش، در آسیا و اقیانوسیه فقط حدود ۲۰ درصد (از ۵۴۹ دلار به ۴۳۰ دلار) بوده است.

افزایش نابرابری های جنسیتی، نژادی و قومیتی در جهان، از دیگر پیامدهای اجتماعی کروناست.

براساس آمار بدست آمده، تنها ۱۴ درصد از جمعیت ایالت میشیگان را سیاه پوستان تشکیل می دهند، درحالی که ۳۳ درصد از نتایج تست های مثبت و ۴۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از کووید-۱۹ در این ایالت مربوط به سیاه پوستان است.

همچنین ۶۵ درصد از زنان شاغل در بخش غیر کشاورزی در سطح جهان، مشاغلی غیررسمی دارند. بنابراین زنان به عنوان گسترده ترین گروه شاغل در بخش غیررسمی، بیش از مردان آسیب های وارده به این بخش را متحمل می شوند.

بنا به آمارهای دولت بریتانیا، ۴۰ درصد از زنان و ۱۳ درصد از مردان شاغل این کشور به کارهای پاره وقت مشغولند. مشاغلی که احتمالاً پس از پایان بحران، اولویت کمتری به احیای آن داده شود و زنان قادر به جبران منبع معیشت خود نباشند.

سازمان ملل نیز از افزایش ۲۵ درصدی خشونت خانگی علیه زنان در ایام کرونا خبر داده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: