کد خبر: ۶۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
نوع مصوبه : تصویب نامه کمیسیونی (اصل 138)
شماره مصوبه : ۵۵۷۳۶/۱۳۸۱۸
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
وزیران عضو کمیسیون لوایح با واگذاری حق بهره‌‏برداری از ۴۹ فقره موج‌شکن سواحل جنوبی کشور با رعایت حقوق مکتسبه صیادان محلی به مجموعه‌ای از بهره‌‏برداران موافقت کردند.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزیران عضو کمیسیون لوایح در جلسه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و به استناد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، با واگذاری حق بهره‌‏برداری از ۴۹ فقره موج‏‌شکن‏ سواحل جنوبی کشور به شرح مندرج در جدول شماره (۱) پیوست، با رعایت حقوق مکتسبه صیادان محلی، در اختیار بهره‌‏برداران مورد اشاره در جدول مذکور موافقت کردند.

بر این اساس، طرح مصوب و میزان مساحت مورد نیاز اراضی پشتیبانی و اسکله در قالب طرح مصوب و سایر مدارک و مستندات مربوط از سوی هر یک از دستگاه‌ها به کمیسیون مستندسازی و تعیین بهره‌‏بردار اموال غیرمنقول دستگاه‏ های اجرایی، ارائه و محدوده موردنظر پس از تأیید کمیسیون یادشده و تصویب هیئت وزیران، از سوی دستگاه متولی اراضی ملی، منابع طبیعی و دولتی، در اختیار هر یک از دستگاه‌های مربوط قرار می‌گیرد.

هم‌چنین، منحصراً حق بهره‌برداری از منافع محدوده موج شکن ‏های موضوع این تصویب نامه، از اراضی ملی قابل واگذاری (واگذاری منافع) مطابق با مختصات جغرافیایی مشخص شده در جدول شماره (۲) پیوست، با حفظ مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران با نمایندگی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور (نماینده دولت در حفظ حقوق مالکیت عمومی بر منابع طبیعی) با کسر حریم‌های قانونی و رعایت قوانین، مقررات و ملاحظات زیست محیطی، در اختیار دستگاه‌های مذکور قرار می‌گیرد.

ضمنا انجام هزینه‏ های مربوط به نگهداری، تکمیل و بهره‌‏برداری از موج‌شکن‏ های یادشده، از زمان شروع طرح تا پایان بهره‏‌برداری بلامانع است و صرفاً از محل منابع دستگاه بهره‏‌بردار یا سرمایه‏‌گذاری بخش خصوصی صورت خواهد گرفت.

هم‌چنین، در طول مدت اجرا و بهره‌برداری از طرح، هر یک از دستگاه‌های مربوط، مسئولیت حفظ و نگهداری از محدوده طرح مصوب را با هماهنگی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر عهده دارند.

گفتنی است، با اتمام دوره طرح مصوب، هرگونه بهره‌برداری بعدی از محدوده منوط به تصویب هیئت وزیران است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون