کد خبر: ۶۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۴۷۰۴/۱۶۱۷۹۴
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور آیین‌نامه اجرایی تعیین نحوه ازکارافتادگی کلی جانبازان و آزادگان را برای اجرا به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ نمود.

ابلاغ آیین‌نامه تعیین نحوه از کارافتادگی کلی جانبازان و آزادگان

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ به استناد قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح و با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین‌نامه اجرایی تعیین نحوه ازکارافتادگی کلی جانبازان و آزادگان را مشتمل بر چهار ماده و با توجه به وضعیت فعلی سلامت روحی، جسمی، اجتماعی، اقتصادی، شغلی و سابقه حضور در جبهه آنها تصویب کرد.

مطابق این آیین نامه، ازکارافتادگی کلی به وضعیت جانبازان و آزادگانی اطلاق می شود که اختلالات و نقص های جسمی یا روانی ناشی از جانبازی با تشخیص کمیسیون پزشکی و هم‌چنین وضعیت های اجتماعی، اقتصادی، شغلی و سابقه حضور در جبهه آنها به گونه ای است که این دو گروه را با محدودیت هایی مواجه می کند.

جانبازان و آزادگانی که بر اساس تشخیص کمیسیون پزشکی و با توجه به شاخص های مندرج در این آیین‌نامه، حداقل ۶۶ امتیاز از مجموع یکصد امتیازات لازم را کسب کنند، مشمول از کارافتادگی کلی قرار می گیرند.

هم‌چنین، جانبازان و آزادگان با حداقل سن ۱۸ سال تمام و تا زمان سن بازنشستگی بر اساس قوانین مربوط مشمول این آیین‌نامه می شوند.

تشخیص از کارافتادگی کلی برای کارکنان پایور نیروهای مسلح برعهده کمیسیون های پزشکی نیروهای مسلح و برای بسیجیان، سربازان و نیروهای مردمی، کمیسیون پزشکی تخصصی بنیاد شهید و امور ایثارگران و کمیسیون های عالی پزشکی نیروهای مسلح است.

گفتنی است، جانبازان و آزادگان دارای ضایعات و عوارض جراحات جنگی و جانبازی، به ازای هر درصد جانبازی تعیین شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران، یک امتیاز دریافت می کنند که این مقدار تا ۵۵ امتیاز قابل افزایش است. هم‌چنین، به افراد مورد اشاره دارای کسالت روحی و جسمی (بیماری های صعب العلاج و ناتوان کننده غیرمرتبط با جانبازی) حداکثر ۲۰ امتیاز تعلق می گیرد. افزون بر این، از لحاظ وضعیت اجتماعی و اقتصادی (میزان تحصیلات، موقعیت اجتماعی، نداشتن درآمد کافی (کمتر از نصف حداقل حقوق کارمندان دولت) و مسکن) حداکثر ۱۰ امتیاز، وضعیت شغلی (فاقد شغل ناشی از شرایط سنی، جسمی و روحی و یا عدم انطباق وضعیت شغلی با شرایط جانبازی) حداکثر پنج امتیاز به این افراد تعلق می گیرد. هم‌چنین، بر مبنای سابقه حضور در جبهه به استناد مدت زمان شش ماه تا چهار سال و بیشتر، بین دو تا ۱۰ امتیاز تعلق می گیرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون