کد خبر: ۶۶۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
در پی بارش برف شدید در استان گیلان در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ قطع برق گسترده‌ای در سطح استان اتفاق افتاد که تأثیر آن بر فرآیند تأمین و توزیع آب در بخش شهری و روستایی قابل تأمل بود.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در پی وقوع بارش برف شدید در استان گیلان در بهمن ماه اخیر که می‌توان آن را طی دوره آماری ۱۹ ساله،‌ بارشی بی سابقه دانست مشکلات عدیده ای برای هم‌وطنان و دستگاه های خدمات‌رسان در حوزه تأمین و توزیع آب و برق به وجود آمد.

 مقایسه تصاویر ماهواره ای پوشش برف این استان طی بهمن ماه سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ نیز مؤید شدت بارش برف سال جاری در استان گیلان است. آن طور که آمارها نشان می دهند سطح برف استان مورد اشاره در سال ۹۶ از میزان ۲۹۰۰ کیلومترمربع به مقدار ۳۵۰۰ کیلومترمربع در سال ۹۷ افزایش یافت و در سال جاری با رشدی تقریبا چهار برابری نسبت به سال قبل به ۱۴ هزار کیلومترمربع رسید.برف بهمن ماه استان گیلان و تأثیر آن بر فرآیند تأمین و توزیع آب و برق

بر اساس اعلام وزارت نیرو شدت و وسعت بارش برف همراه با طوفان به حدی بود که ۸۵ درصد از تأسیسات و خطوط برق را تحت تأثیر قرار داده و منجر به خساراتی به شرح زیر شد:

- ۶۵ مورد پارگی سیم فاز و گارد خطوط ۲۳۰ و ۶۰ کیلووات؛

- ۱۳ مورد تخریب اساسی برج‌های ۶۳ کیلووات؛

- شکستن تیر‌ها و پارگی سیم‌های ۲۰ کیلووات و فشار ضعیف در حجم بسیار وسیع و گسترده.

در پی آسیب های وارده که ۸۷۰ میلیارد ریال خسارت به تأسیسات برق استان گیلان وارد آورد، بی برقی دو ایستگاه انتقال و ۱۹ پست فوق توزیع و تعداد زیادی از خطوط ۲۰ کیلووات، مجموعا ۱۱ شهرستان و ۸۸۷ روستا را تحت تأثیر خاموشی قرار داد. هم‌چنین، برق حدود ۲۵۰ هزار مشترک از مجموع یک میلیون و ۴۸۶ هزار مشترک (معادل ۱۶ درصد مشترکان استان) قطع شد.

برف بهمن ماه استان گیلان و تأثیر آن بر فرآیند تأمین و توزیع آب و برق

لذا بلافاصله کمیته بحران صنعت برق با حضور کلیه مدیران منطقه و مدیران اعزامی از شرکت توانیر، تشکیل و نسبت به آماده‌سازی و تجهیز ۲۶۴ گروه عملیاتی در استان و آماده‌باش به همه شرکت های صنعت برق جهت اعزام نیرو بر حسب ضرورت، اقدامات لازم به عمل آمد.

از مهمترین این اقدامات می توان به اعزام بالگرد شرکت توانیر برای شناسایی و رفع نواقص خطوط انتقال، افزایش گروه های عملیاتی تا ۴۳۳ گروه، حضور مقامات ارشد توانیر در استان و پرداخت ۲۰ میلیارد تومان نقدینگی به استان اشاره کرد.

قطع گسترده برق در این استان،‌ اختلال در فرآیند تأمین و توزیع آب در بخش های روستایی و شهری را نیز به همراه داشت.

موضوعی که بنا بر اعلام وزارت نیرو تلاش شد با فعالیت شبانه‌روزی تیم های عملیاتی شرکت های توزیع برق و آب و فاضلاب، ضمن ترمیم خطوط برق و راه‌اندازی دیزل ژنراتورها، همه منابع آب شرب تعداد ۹۶۱ روستا و ۹۹ هزار و ۳۲۴ خانوار آن، وارد مدار بهره‌برداری شود. هم‌چنین، با توجه به آنکه غالب منابع تأمین آب در بخش شهری استان گیلان، مجهز به مولد برق اضطراری است قطعی آب در شبکه رخ نداد و فقط در برخی شهرها افت فشار اتفاق افتاد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: