کد خبر: 6656
تاریخ انتشار: دوشنبه 19 خرداد 1399 - 10:53
تاریخ پیشنهاد: 1399/03/08
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/03/11
کد پیشنهاد: 57720
معاونت حقوقی رئیس جمهور آیین نامه تسهیل اجرای حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در محلات شهر‌ها و روستا‌های کشور را با همکاری وزارت کشور، تدوین و برای سیر مراحل بررسی به کمیسیون سیاسی و دفاعی هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» یکی از مهمترین آرمان های انقلاب اسلامی، حمایت از محرومان و تحقق حکومت مستضعفان بوده است که برای تحقق آن تکالیفی در اصول ۳، ۲۱، ۲۸ تا ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی برای دولت مقرر گردیده است. تکالیفی که همان تحقق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصرح در میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که کشور ما در سال ۱۳۵۴ به آن پیوسته و در منشور حقوق شهروندی و دیگر قوانین و مقررات کشور مورد تصریح قرار گرفته اند.

تسهیل اجرای این حقوق با بهره گیری از ظرفیت هایی مانند کمک و همیاری مردم و سازمان های مردم نهاد در محلات شهرها و روستاهای کشور برای تأمین نیازها و خدمات عمومی اولیه از قبیل تأمین خوراک، پوشاک، آب، فاضلاب، برق، گاز، ساخت و توسعه معابر عمومی، مخابرات، آموزش، ورزش، بهداشت و اشتغال و رفع کمبودها در این زمینه و مقابله با آسیب های اجتماعی و فرهنگی همانند فقر، بیکاری، کودکان کار، زباله گردی، سوء تغذیه، اعتیاد و طلاق میسر خواهد بود و به عنوان گامی برای اجرای شعار دولت تدبیر و امید برای حمایت از حقوق شهروندی قابل پیگیری است.

در همین راستا معاونت حقوقی رئیس جمهور در راستای اصل ۱۳۸ قانون اساسی به پیوست آیین نامه «تسهیل اجرای حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در محلات شهرها و روستاهای کشور» را که پس از مشورت و نظرخواهی از کارشناسان، نهادهای مربوط و به ویژه وزارت کشور تنظیم شده است، جهت سیر مراحل بررسی و تصویب به هیئت دولت ارائه نموده است.

downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف