کد خبر: ۶۶۰۹
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۷۴۲۹
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد مستثنی شدن احداث گلخانه‌ها و فنس‌کشی باغ‌ها از آیین‌نامه استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از حریم شهر‌ها و محدوده روستا‌ها را جهت سیر مراحل تصمیم‌گیری به هیئت وزیران ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس تبصره (۴) الحاقی ماده (۱) قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، احداث گلخانه ها و سایر تولیدات کشاورزی در روستاها، بهینه کردن تولیدات کشاورزی بوده و تغییرکاربری محسوب نمی شود. موارد مذکور از شمول قانون مستثنی بوده و با رعایت ضوابط زیست محیطی با موافقت سازمان جهادکشاورزی استان ها بلامانع است.

درحال حاضر دستگاه های متولی امر، فعالیت هایی از قبیل ایجاد گلخانه و فنس‌کشی اطراف باغ ها را مشمول آیین‌نامه استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از حریم شهرها و محدوده روستاها تلقی می کنند و این موضوع باعث انجام مراحل اداری، اتلاف وقت و تحمیل هزینه زیاد به متقاضیان شده است.

با توجه به موارد مطروحه، وزارت جهادکشاورزی پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه اجرایی استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج ازحریم شهرها و محدوده روستاها و مستثنی شدن احداث گلخانه ها و فنس‌کشی باغ‌ها از این آیین‌نامه را جهت سیر مراحل بررسی به هیئت دولت ارائه کرده است.

مطابق این پیشنهاد، گلخانه ها از مصادیق قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها و به عنوان بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی بوده و احداث آن ها تغییرکاربری محسوب نمی شود. ایجاد آن ها در خارج از حریم شهرها و روستاها مطابق ضوابط ابلاغی وزارت جهادکشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و از مصادیق احداث بنا و تأسیسات نخواهد بود.

هم‌چنین، فنس‌کشی باغات (بدون پی‌ریزی ممتد) در راستای حفاظت از باغات و محصولات آن، اقدام تکمیلی مورد نیاز کشاورزی، محسوب و از شمول این تبصره، مستثنی و تابع ضوابط مربوط است.

گفتنی است،‌ این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت طی می کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون