کد خبر: ۶۵۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
به مناسبت چهل و یکمین سالروز ورود امام خمینی به میهن اسلامی ایران و آغاز دهه فجر به همراه رئیس جمهور و اعضای محترم دولت در مرقد آن بزرگوار حضور یافته و بار دیگر آرمان‌های امام را از خلال آن چه نفی می‌کرد (حکومت استبدادی پهلوی) و آن چه آرزو می‌کرد (جمهوری اسلامی) جستجو کردم.

ما و خط امام

با مرور بر سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های معظم له می توان دریافت که دو گروه -البته با مبانی و دلایل متفاوت-  اسلام، دموکراسی و جمهوریت را قابل جمع نمی‌دانستند: برخی از روحانیون سنتی وجمعی از روشنفکران؛

اما، امام خمینی جمهوریت و اسلامیت را با هم  سازگار می دانستند، با این تبیین که جمهوریت، فرم و اسلامیت محتوای حکومت است.

تبیین بالا از نسبت بین جمهوریت و اسلامیت (تلقی جمهوریت به عنوان فرم و اسلامیت به عنوان محتوا)، موجب بروز این انگاره شد که ارزش های دموکراتیک و مردم سالاری با نظام اسلامی سازگار نیستند‌. اما مروری بر سخنان و رهنمودهای امام و ملاحظه قانون اساسی که مورد تایید و حمایت معظم له قرار گرفت، آکنده از  ارزش‎های بنیادین انسانی و دموکراتیک است. نفی خلافت اسلامی، نفی استبداد، تکیه بر آرای ملت، حاکمیت قانون، حق بر آزادی های مدنی و سیاسی، حق انتخاب، حق عزل، حق نظارت بر قدرت، اصل نمایندگی در قدرت و حتی تصریح به مفهوم و اصطلاح دموکراسی در آرا و اندیشه های امام خمینی حاکی از سازگاری اسلام و دموکراسی در نظر و اندیشه امام خمینی است.

بیعت با امام، بیعت با آرمان ها و افکار امام است. حال در آستانه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می‌بایست با آسیب شناسی عالمانه و بی‌طرفانه نسبت وضع موجود با آن آرمان های بلند را سنجید. دور شده ایم یا نزدیک؟ جلو زده ایم یا به عقب برگشته ایم؟

دکتر حسین سیمایی صراف، دبیر هیئت دولت

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون