کد خبر: ۶۵۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
از ابتدای مهر تا ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸
در جدیدترین گزارش آماری منتشره از سوی وزارت نیرو در خصوص وضعیت بارندگی کشور در طول سال آبی اخیر، مجموع ریزش‌های جوی به میزان ۹ /۱۵۰ میلیمتر بوده است که این مقدار نسبت به میانگین دوره مشابه سال آبی گذشته (۶ /۱۴۹ میلیمتر) یک درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش یک درصدی بارش‌های جوی طی سال آبی اخیر

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس این گزارش، در سال آبی جاری در میان استان های مختلف، خراسان شمالی با مقدار ۷ /۶۸ میلیمتر بارش در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۵۴ میلیمتر) بیشترین کاهش بارندگی به میزان ۵۵ درصد را تجربه کرده است. هم‌چنین، این استان در مقایسه با متوسط دراز مدت (۱ /۱۰۱ میلیمتر) به میزان ۳۲ درصد کاهش بارندگی داشته است. استان های اردبیل و چهارمحال و بختیاری نیز در رده های بعدی میزان کاهش بارندگی قرار دارند.

هم‌چنین، استان تهران با میزان ۳ /۱۵۸ میلیمتر بارندگی در سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۹۷ میلیمتر) به میزان ۲۰ درصد کاهش و در مقایسه با متوسط دراز مدت (۱۳۵ میلیمتر) ۱۷ درصد افزایش در ریزش های جوی را نشان می‌دهد.

افزون بر این، استان هرمزگان با بارشی ۴ /۲۶۸ میلیمتری در سال آبی کنونی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۶۰ میلیمتر) دارای بیشترین مقدار بارندگی به میزان ۳۴۷ درصد بوده است. هم‌چنین، استان مورد اشاره در مقایسه با مدت متوسط درازمدت (۴ /۱۰۱ میلیمتر) به میزان ۱۶۵ درصد افزایش بارندگی را تجربه کرده است. استان های سیستان و بلوچستان و کرمان نیز در رده های بعدی میزان افزایش بارندگی قرار دارند.

هم‌چنین، مطابق گزارش وزارت نیرو ارتفاع کل ریزش های جوی کشور در محدوده زمانی مورد بررسی معادل ۹ /۱۵۰ میلیمتر بوده است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۶ /۱۲۳ میلیمتر) ۲۲ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۶ /۱۴۹ میلیمتر) یک درصد افزایش نشان می‌دهد.

همین طور این گزارش بیانگر این است که از مجموع ظرفیت ۵ /۵۰ میلیارد مترمکعبی سد‌های کشور، درحال حاضر سد‌ها به میزان۵۴ درصد تکمیل هستند. هم‌چنین، ورودی سد‌ها در هفته جاری به میزان ۷۵/۰ میلیارد مترمکعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته به مقدار ۴۵ /۲ میلیارد مترمکعب بوده است. خروجی سد‌ها نیز در هفته جاری ۷۱ / ۰ میلیارد مترمکعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته ۹۰ /۱ میلیارد مترمکعب بوده است.

جداول زیر، میزان ریزش های جوی در بازه زمانی مهر تا ۱۹ بهمن ماه سال آبی سال ۱۳۹۹ - ۱۳۹۸ در مقایسه با متوسط درازمدت و سال آبی گذشته در دوره مشابه، به تفکیک استان‌های مختلف را نشان می‌دهد.

گفتنی است، هر سال آبی در ایران از اول مهرماه آغاز می شود و تا ۳۱ شهریور ماه سال آینده ادامه می یابد.

افزایش یک درصدی بارش‌های جوی طی سال آبی اخیر

افزایش یک درصدی بارش‌های جوی طی سال آبی اخیر

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: