کد خبر: ۶۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۷۴۳۴
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
معاونت حقوقی رئیس جمهور لایحه قانونی حمایت از حیوانات را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب به کمیسیون لوایح هیئت دولت ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» حیات، حقی خدادادی است که همه موجودان زنده براساس نظام حکیمانه آفرینش، به یک میزان از آن برخوردارند. احترام به اصل حیات، غایتی فلسفی و اخلاقی برای همه جانداران است و تجاوزات انسان ها به حریم حیات سایر جانداران، ناشی از نگاه انسان‌محورانه و گونه‌پرستانه ای است که همواره به دنبال سلطه حداکثری بر طبیعت است، سلطه ای که فرجامی جز تخریب طبیعت و ویرانی زیست محیطی به همراه نخواهد داشت.

ضرورت حمایت اخلاقی و حقوقی از حیات، سلامت و امنیت حیوانات، زمانی قابل فهم می شود که انسان به حیوانات، نه به مثابه منابعی برای تأمین خوراک و پوشاک و رفاه و ابزارهایی برای سرگرمی، آزمایش و پیشرفت های پزشکی، علمی و نظامی، بلکه به عنوان موجوداتی ارزشمند و صاحب حق و صاحب درد بنگرد.

حیوان گرچه ناطق نیست ولی تردیدی وجود ندارد که همپای انسان، دارای حساسیت یا توانایی درد و تجربه لذت است. در واقع مسئله این نیست که آنها می توانند استدلال یا صحبت کنند بلکه مسئله این است که هر حیوانی با سیستم عصبی می تواند، رنج بکشد. از منظر اخلاقی، گونه انسان از آن حیث که صرفا انسان است، حق ندارد رنج گونه های دیگر جانداران را نادیده گرفته و خود را مجاز به تحمیل درد و رنج بر آن ها ببیند.

خوشبختانه در سالیان اخیر، نیروی استدلال اخلاقی برای حمایت از حیات حیوانات قدرت گرفته و افکارعمومی نسبت به موارد حیوان آزاری، واکنش های جدی و گسترده نشان می دهد. برخی دادگاه ها نیز به رغم خلاءهای قانونی، از حداقل ظرفیت های موجود در قوانین، حداکثر بهره را برده و در موارد متعددی به مقابله با حیوان آزاران پرداخته اند، هرچند ضمانت های اجراهای قانونی موجود، پیشگیرانه و بازدارنده نیست.

به طور کلی در قوانین ایران، رویکرد مبتنی بر حمایت غایی از حیوانات مفقود است و نظام حقوقی کشور از خلاء قواعد حقوقی در این زمینه رنج می برد و در پیشگیری از حیوان آزاری به نحو متناسب و مؤثر، ناتوان است.

به همین منظور معاونت حقوقی رئیس جمهور لایحه قانونی حمایت از حیوانات را مشتمل بر ۲۳ ماده و ۱۵ تبصره، تدوین و برای سیر مراحل قانونی به هیئت دولت ارائه نموده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون