کد خبر: ۶۵۳۶
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۷۴۲۸
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
معاونت حقوقی رئیس جمهور لایحه قانون حفاظت از زمین‌های کشاورزی و ضوابط ساخت و ساز در خارج از محدوده و حریم شهر‌ها و روستا‌ها را جهت سیر مراحل بررسی به کمیسیون امورزیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت ارائه نموده است.

ارائه لایحه حفاظت از زمین های کشاورزی و ضوابط ساخت و ساز در خارج از محدوده و حریم شهر‌ها و روستا‌ها

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» فروش گسترده زمین در روستاها و تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغ ها به مسکونی و ساخت ویلا و تخلفات مربوط به ساخت و ساز به ویژه در خارج از محدوده و حریم شهرها به خصوص در شمال کشور، پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی بیشماری را به همراه دارد.

از بین رفتن تدریجی بافت روستاها و زمین های کشاورزی و رشد قیمت زمین و مسکن در این مناطق و رکود اقتصاد کشاورزی، از جمله این تبعات به شمار می رود.

صرف نظر از دلایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، عواملی چون وجود سرمایه های سرگردان، بورس بازی زمین، عدم بهره‌وری بخش کشاورزی، فقر روستاییان و عدم آگاهی کافی آنها از پیامدهای فروش زمین های کشاورزی و باغ ها، مهاجرت های اقلیمی، گرایش به احداث خانه های دوم روستایی، عدم اجرای کامل طرح حدنگاری (کاداستر) اراضی ملی و در نتیجه ابهام در مالکیت دولت در برخی از مناطق کشور و امکان خرید و فروش زمین ها و املاک روستایی به صورت قولنامه ای و بدون سند مالکیت رسمی، از جمله علل وقوع این پدیده به شمار می رود.

لذا با توجه به تعرض ها و خسارت های وارد شده به زمین های ملی، عمومی و خصوصی به واسطه اقدامات غیرقانونی مانند تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز در آن، به منظور حفاظت از زمین های کشاورزی، باغ ها، جنگل ها و مراتع، تحقق مسئولیت دولت در امر خودکفایی در حوزه کشاورزی و دامی، حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست و حفاظت و بهره‌برداری از انفال و ثروت های عمومی طبق مصالح عامه، ضرورت تصویب قانونی جدید در این زمینه را نمایان می سازد.

در همین راستا معاونت حقوقی رئیس جمهور با هدف ساماندهی و اثربخشی تدابیر ناظر به پیشگیری و مقابله با اقدام های غیرقانونی علیه زمین های مذکور، لایحه قانون حفاظت از زمین های کشاورزی و ضوابط ساخت و ساز در خارج از محدوده و حریم شهرها و روستاها را تهیه و جهت سیر مراحل بررسی به هیئت دولت ارائه نموده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون