کد خبر: ۶۳۳۰
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۸
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۵۵۳۴/۱۳۱۵۶۴
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
هیئت دولت با هدف صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی، متناسب‌سازی مصرف سوخت، آب و برق محصولات با استاندارد‌ها و کاهش آلایندگی ها، آیین‌نامه اجرایی طرح جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف را تصویب کرد.

تصویب آیین‌نامه طرح جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۸ دی ۱۳۹۸ به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت‌خانه‌های صمت، نفت و نیرو و به استناد قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، آیین‌نامه اجرایی طرح جایگزینی محصولات کم‌بازده صنعتی و پرمصرف را تصویب کرد.

بر اساس این آیین‌نامه، وزارت صمت موظف است سه ماهه اول هر سال با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران، نسبت به تهیه فهرست گروه محصولات کم بازده و پرمصرف، اقدام و نتیجه را جهت طرح و تصویب به کارگروه مورد نظر ارسال نماید.

گروه محصولات کم بازده و پرمصرف اولویت‌دار شامل محصولاتی می‌شود که بیش از ۵۰ درصد محصولات تولیدی در آن گروه مصرف انرژی و آب بیشتر از متوسط معیار مصرف انرژی و آب استاندارد کشور داشته باشند.

مطابق این آیین‌نامه، به منظور جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف، به متقاضیان عرضه محصولات تولید داخل و نیز داوطلبان سرمایه‌گذاری خط تولید جایگزین محصولاتی که دارای برچسب انرژی و آب برتر بوده و منطبق با گروه محصولات کم بازده و پرمصرف است، تسهیلات و یا یارانه سود تسهیلات و یا بازپرداخت بخشی از سرمایه‌گذاری از محل قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور پرداخت خواهد گردید.

وزارت‌خانه های نفت، نیرو و صمت نیز موظفند هر شش ماه یک‌بار، گزارش عملیات اجرایی مربوط به این آیین‌نامه را به سازمان برنامه و بودجه کشور جهت انعکاس به هیئت وزیران ارسال نمایند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون