کد خبر: 6323
تاریخ انتشار: يکشنبه 4 اسفند 1398 - 15:05
تاریخ پیشنهاد: 1398/10/18
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1398/10/21
کد پیشنهاد: 57379
وزارت نیرو پیشنهاد تعیین تعرفه هزینه‌های جبرانی افت سفره های آب زیرزمینی در سال ۱۳۹۸ را برای سیر مراحل بررسی و تصویب به هیئت وزیران ارائه کرده است.

تعیین تعرفه هزینه جبران افت سفره‌های آب زیر زمینی در سال ۱۳۹۸ در دولت بررسی می‌شود

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» منابع آب زیرزمینی از مهمترین منابع تأمین نیازهای آبی در دنیا به شمار می آید. درحال حاضر منابع آب زیرزمینی کشور به دلیل برداشت های بیش از حد و خشکسالی ­های متوالی به وضعیت بحرانی رسیده به طوری که تشدید افت سطح آب زیرزمینی و کسری مخزن در آبخوان­ ها، ممنوعیت ۳۸۸ محدوده از ۶۰۹ محدوده مطالعاتی کشور را به همراه داشته است. بدیهی است جبران منابع آب زیرزمینی برداشت شده، بدون سرمایه‌گذاری در زمینه پخش سیلاب و روان آب ها، خرید چاه و انسداد آن، خرید پساب و تغذیه مصنوعی دشت و اقدامات مشابه که همگی مستلزم صرف هزینه هستند، ممکن نیست.

لذا وزارت نیرو پیشنهاد تعیین تعرفه هزینه ­های جبرانی افت سفره ­های آب زیرزمینی را با هدف توسعه فعالیت های اقتصادی در دشت های ممنوعه و بحرانی برای جبران منابع آب برداشت شده و پایداری سفره های آب زیرزمینی برای سیر مراحل بررسی و تصمیم‌گیری به هیئت دولت ارائه کرده است.

گفتنی است، هدف از ابلاغ تعرفه هزینه های جبرانی، فروش آب و فشار مضاعف به سفره های آب زیرزمینی نیست بلکه هدف ارتقای بهره‌وری آب از طریق هدایت متقاضیان جدید برای رفع نیازهای آبی خود از راه های جایگزین، نظیر بازچرخانی آب، بهبود مدیریت مصرف، خرید آب از بازارهای محلی و نظایر آن هاست.

گفتنی است،‌ این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت طی می کند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف