کد خبر: 6211
تاریخ انتشار: سه شنبه 8 بهمن 1398 - 16:21
تاریخ پیشنهاد: 1398/10/22
کد پیشنهاد: 57375
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مربوط به ورود و اقامت اتباع خارجه در ایران و افزودن یک تبصره به‏ منظور تسهیل در ورود و خروج دانشجویان خارجی دارای پروانه اقامت معتبر را به دولت ارائه نموده است.
پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرایی قانون ورود و اقامت اتباع خارجه در ایران
به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» بر اساس این پیشنهاد وزارت عتف خواستار الحاق یک تبصره به ماده (۳) آیین‌نامه اجرایی قانون راجع به ورود و اقامت اتباع خارجه در ایران، به‏ منظور مستثنی شدن دانشجویان خارجی دارای پروانه اقامت معتبر از حکم ماده مذکور شده است.
به استناد ماده (۳) آیین نامه اجرایی قانون ورود و اقامت اتباع بیگانه مصوب ۱۲ خرداد ۱۳۵۲ قانون ورود و اقامت اتباع خارجی مصوب ۱۹ اردیبهشت ۱۳۱۰، در حال حاضر هر دانشجوی خارجی که دارای اقامت قانونی و اجازه تحصیل نیز می‌باشد،  برای هر بار خروج از کشور نیاز به اخذ اجازه خروج و مراجعت دارد که این امر در بسیاری از مواقع که دانشجو اضطرارا  نیاز فوری به خروج از کشور را دارد مانع بوده و بعضا سبب خروج دانشجو بدون اخذ این اجازه و بالتبع عدم مراجعت و انصراف از تحصیل می گردد. همچنین در بخشی دیگر و به استناد قانون یادشده صدور اقامت برای اعضا خانواده دانشجویان مونث به راحتی امکان پذیر نمی باشد.

با توجه به مشکلات متعدد حاصل از اجرای قانون فوق الذکر در مسیر دانشجویان بین المللی، و تاکید ماده (۶۶) قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران بر حضور موثر نظام آموزش عالی کشور در تولید، توسعه و نشر  علم و فناوری و تربیت دانشجو در سطح بین المللی، اصلاح قانون مذکور به منظور تسهیل فرایندها امری بسیاری ضروری است.

بنابر تبصره پیشنهادی به این آیین نامه، در خصوص دانشجویان، دوائر و دفاتر امور کنسولی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مستقر در حوزه ستادی و دانشگاه های مراکز استان و شهرستان می توانند به دفعات برای دانشجویانی که دارای پروانه اقامت معتبر می‌باشند اجازه خروج و مراجعت صادر نمایند.

این پیشنهاد در حال بررسی در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: