کد خبر: 6207
تاریخ انتشار: سه شنبه 8 بهمن 1398 - 15:06
تاریخ پیشنهاد: 1398/09/25
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1398/09/27
کد پیشنهاد: 57350
وزارت نیرو به منظور تسریع در واگذاری بلاعوض اراضی به منظور اجرای طرح‌های ملی و استانی دستگاه‌های اجرایی پیشنهاد کرده است تا سازوکار لازم در مقررات ماده (۸) اصلاحی آیین‌نامه مستندسازی و تعیین بهره‌بردار اموال غیرمنقول دستگاه‌های اجرایی مورد عمل قرار گیرد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» دستگاه های اجرایی به منظور تأمین اراضی برای طرح های موردنیاز خود به استناد ماده (۶۹) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و تبصره های آن، مبادرت به استفاده از این ظرفیت قانونی برای واگذاری بلاعوض اراضی می نمایند.

وزارت نیرو نیز به عنوان یک دستگاه اجرایی با توجه به اهمیت و حساسیت های وظایف قانونی و به منظور تأمین آب و برق پایدار برای مردم، نیازمند به تسریع در واگذاری بلاعوض این‌گونه اراضی است.

در حال حاضر حجم بالای درخواست های دستگاه های اجرایی در کمیسیون مستندسازی و تعیین بهره‌بردار اموال غیرمنقول دستگاه های اجرایی موجب شده روند پاسخگویی و واگذاری اراضی، بسیار کند و طولانی گردد.

تجارب گذشته و حال کمیسیون مستندسازی نشان می دهد که این سازوکار با مأموریت و اقتضای امر خدمات‌رسانی فوری به نیازهای حیاتی هم‌وطنان منافات دارد. این در حالی است که واگذاری اراضی به طرح (حداقل در طرح های استانی) پیش از این، مجوزها و مصوبه لازم را از استان متبوع خود (کارگروه های استانی واگذاری اراضی) دریافت داشته است.

لذا وزارت نیرو به منظور تسریع در واگذاری اراضی به منظور اجرای طرح های ملی و استانی دستگاه های اجرایی و از جمله این وزارت، پیشنهاد کرده است تا سازوکار لازم در مقررات ماده (۸) اصلاحی آیین‌نامه مستندسازی و تعیین بهره‌بردار اموال غیرمنقول دستگاه های اجرایی مورد عمل قرار گیرد.

مطابق ماده مذکور، بررسی پیشنهاد تغییر بهره‌‏برداری و واگذاری اراضی و املاک برای اجرای طرح‏ های مصوب استانی، به کارگروهی (در سطح استان) با مسئولیت استاندار و عضویت رؤسای سازمان های مسکن و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و مدیرکل ثبت اسناد و املاک همان استان محول گردیده است و کارگروه استان نسبت به بررسی مدارک مربوط، اقدام و نتیجه به همراه مدارک لازم به معاونت حقوقی رئیس جمهور برای ارائه به هیئت وزیران ارسال می‏ شود.

گفتنی است،‌ این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون لوایح هیئت دولت طی می کند.

downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف