کد خبر: ۶۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
فساد از مهمترین مصادیق ناکارایی نظام اداری و اجرایی کشور به شمار می رود و مبارزه با آن، از جمله اهداف آرمانی نظام محسوب می شود. مسئله تنقیح قوانین به عنوان یک ابزار کارآمد، نقش مهمی در پیشگیری و مبارزه با فساد و در نهایت ارتقا سلامت نظام اداری دارد.

نقش تنقیح قوانین در مقابله با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» سید مهدی علوی باجگانی، معاون کمیسیون لوایح هیئت دولت در یادداشتی به شرح زیر، نقش تنقیح قوانین در مقابله با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

فساد، مهمترین مصداق ناکارایی نظام اداری و اجرایی کشور بوده و مبارزه با فساد بالاترین هدف آرمانی نظام محسوب می‏ شود. یکی از عوامل مؤثر در بروز فساد، انباشت قوانین می‏ باشد. قوانین و مقررات انبوه و ظهور و بروز احکام قانونی متناقض و متعارض، موجبات نابسامانی در عرصه قوانین و در نتیجه زمینه سوء استفاده از آن ها را فراهم می‏ کند. به تعبیر یکی از نویسندگان، اثرات مخرب تورم قوانین کمتر از تورم نقدینگی نیست، حال آنکه همواره کمتر، مورد توجه واقع می ‏شود.

یکی از ابزارها و راهکارهای پیشگیری و مبارزه با فساد و نهایتاً ارتقا سلامت نظام اداری، مسئله تنقیح قوانین است. کارکرد تنقیح قوانین در امر مبارزه با فساد، روشن است. بیان آخرین اراده قانون‌گذار، شناسایی تناقضات و تعارضات قانونی و بالاخره جداسازی قوانین معتبر از بین انبوه قوانین مختلف، موجب برقراری شفافیت می‏ شود. از طرفی، شفاف‌‏سازی قوانین نیز موجبات افزایش آگاهی مردم نسبت به قوانین لازم‏ الاجرا و افزایش نظارت همگانی و نهایتاً جلوگیری از سوء استفاده خواهد شد.

به نظر می ‏رسد، تنقیح قوانین با چهار روش نسبت به شفاف‏‌سازی قوانین کمک می‏‌کند:

الف - مقررات‌‏زدایی: حذف قوانین و مقررات زائد و غیرضرور و دست و پاگیر به ویژه موارد مخل فعالیت‌های اقتصادی-اجتماعی،

ب - ساده‌‏سازی: رفع پیچیدگی‏ ها و ابهام‏‌زدایی از قوانین و مقررات،

پ - بروز کردن: لغو قوانین قدیمی و متروک و رفع خلاءهای قانونی و جبران کمبودها و نواقص از طریق وضع یکسری قوانین جدید در مورادی که احکام قانونی لازم وجود ندارد یا بنا به دلایلی قوانین و مقررات موجود نیازمند اصلاح و تکمیل است.

ت - مؤثر کردن: قوانین و مقرراتی که به دلایل مختلف اجرا نشده ‏اند، اجرای مؤثرتری از آن ها را شاهد خواهیم بود.

                                                                                                    

                                                                                                        

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: