کد خبر: ۶۰۸۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۷۱۸۱
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی درخصوص مشارکت بخش خصوصی در طرح احداث و تکمیل قطعات باقی‌مانده از خط دوم راه آهن بافق-زرین شهر استان کرمان در دستور کار کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت قرار گرفت.

ارائه پیشنهاد مشارکت در احداث خط دوم ریلی بافق-زرین شهر در استان کرمان

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت راه و شهرسازی با هدف توسعه شبکه ریلی، افزایش ایمنی و سرعت در جا به جایی بار، صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش زمان سفر و آلودگی محیط زیست، افزایش ظرفیت ترافیکی و اتصال نقاط کشاورزی و صنعتی در سطح کشور و نیز جذب حداکثری سرمایه های بخش خصوصی برای پیشبرد پروژه های مهم راه و شهرسازی، در نظر دارد به استناد تبصره (۱۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور نسبت به واگذاری طرح احداث و تکمیل قطعات باقی‌مانده از خط دوم راه آهن بافق-زرین شهر در استان کرمان از طریق مشارکت در تأمین مالی احداث پروژه و در چارچوب مصوبه کارگروه واگذاری ماده (۲۷) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت اقدام نماید.

در این راستا و براساس بند (الف) تبصره یادشده، دولت مجاز به ارائه کمک بلاعوض برای تکمیل پروژه های نیمه تمام مشمول واگذاری است. این امر درحالی است که وفق بند (الف) ماده (۳) آیین‌نامه اجرایی تبصره مورد اشاره، منابع تعهد شده دولت صرفا به صورت تسهیلات تلفیقی، یارانه سود تسهیلات یا تأمین منابع برای استملاک اراضی قابل ارائه به بخش خصوصی طرف قرارداد است.

با توجه به موافقت اعضای کارگروه واگذاری با تخصیص منابع تعهدشده دولت در قالب کمک بلاعوض در احداث پروژه مذکور، از آنجایی که ‌عملیاتی شدن این الگو نیازمند مصوبه هیئت وزیران است، بنابراین وزارت راه درخواست بررسی و تصویب این موضوع را به هیئت دولت ارسال نموده است.

گفتنی است، مطابق پیشنهاد واصله، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی مجاز است برای اجرای طرح احداث و تکمیل قطعات باقی‌مانده از خط دوم راه آهن بافق-زرین شهر، از محل اعتبارات تبصره (۱۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، مشارکت و به منظور تأمین باقی‌مانده منابع مالی موردنیاز اجرای این پروژه، ‌نسبت به واگذاری آن به سرمایه‌گذاران غیردولتی از طریق فراخوان و یا مذاکره مستقیم اقدام نماید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون