کد خبر: ۶۰
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵

زندگینامه:

محمد فرهادی در سال ۱۳۲۸ در شاهرود متولد شد.

سوابق تحصیلی و علمی:

ایشان در سال ۱۳۴۷ در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد و دوره طب عمومی و تخصصی را در این دانشگاه سپری کرد و در سال ۱۳۵۹ به‌ عنوان متخصص گوش و حلق و بینی فارغ‌التحصیل شد.

فرهادی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1370 مرکز کاشت حلزون شنوایی ایران را تأسیس کرد و اولین عمل کاشت حلزون شنوایی را در سال 1371 انجام داد؛ همچنین انجمن علمی پزشکی لیزری و نیز انجمن علمی پزشکی خواب ایران را تأسیس کرد.

فرهادی رئیس بخش و رئیس مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن مجتمع بیمارستانی رسول اکرم (ص) است و داروی گیاهی «ضد ایدز» ایمود توسط گروه تحقیقاتی به‌ سرپرستی وی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت.

از موفقیت های ایشان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

· استاد نمونه کشوری و عضو بنیاد ملی نخبگان

· چهره ماندگار سال 1389

· برنده جایزه علامه طباطبایی سال 1391

· دارای 9 کتاب 134 مقاله و 6 ثبت اختراع ( داخلی و بین المللی)

سوابق اجرایی:

وزیر فرهنگ و آموزش عالی در فاصله سال‌های 1364 تا 1368 ،

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت هفتم

ایشان همچنین مدتی رئیس دانشگاه تهران، قائم‌مقام جمعیت هلال‌احمر در دوران دفاع مقدس، مشاور وزیر و دبیر شورای آموزش پزشکی کشور و رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران کشور بوده است.

همچنین با تأیید دکتر روحانی رئیس‌جمهور، به عنوان رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور منصوب شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی محمد فرهادی را به‌ عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. نمایندگان مجلس نیز با 197 رای موافق،28 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 235 رای ماخوذه، محمد فرهادی را به عنوان دومین وزیر علوم،تحقیقات و فناوری دولت تدبیر و امید انتخاب کردند.

متن حکم جناب آقای دکتر محمد فرهادی به شرح زیر است:


                                                   
بسم الله الرحمن الرحیم


جناب آقای دکتر محمد فرهادی


با استناد به اصول هشتاد و هفتم و یکصد و سی و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به رأی اعتماد مورخ 1393.9.5 مجلس شورای اسلامی، جناب عالی به سمت «وزیر علوم، تحقیقات و فناوری» منصوب می‌شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال، ضمن هماهنگی با هیأت محترم وزیران در انجام شایسته وظایف و مسئولیت‌های قانونی خویش، با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در جهت خدمت به اسلام و ملت شریف ایران موفق باشید.


                                                                                                       
حسن روحانی


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون