کد خبر: ۵۸۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۶۹۸۱
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشنهاد اصلاح بند (هـ) ماده (۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را با هدف ایجاد وحدت رویه در ساز و کار‌های احراز شرایط آزادگی به دولت ارائه نموده است.
پیشنهاد ایجاد وحدت رویه در ساز و کارهای احراز شرایط آزادگی
به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» مطابق ماده (۱) قانون حمایت از آزادگان- مصوب ۱۳۶۸- اسرای آزاد شده به کسانی اطلاق می‌گردد که به سبب مأموریت محوله در طول جنگ تحمیلی، و در جهت دفاع از انقلاب اسلامی و‌استقلال و تمامیت ارضی کشور جمهوری اسلامی ایران توسط عوامل دشمن در داخل یا خارج از کشور اسیر شده و پس از مقاومت دلیرانه آزاد شده‌ باشند.
هم‌چنین مطابق ماده واحده قانون اعطای تسهیلات مربوط به آزادگان- مصوب ۱۳۷۷ - کلیه افرادی که از تاریخ ۲۸ مرداد (۱۳۴۲) ۱۳۳۲ تا ۱۶ بهمن ۱۳۵۷ با الهام از مبارزات و مجاهدات امام خمینی (ره) به دلایل امنیتی، مذهبی یا‌ اتهامات سیاسی دیگر حداقل به مدت شش ماه در بازداشت یا حبس قطعی بوده‌اند، آزاده تلقی و مشمول تسهیلاتی می‌شوند که در قوانین و مقررات‌مربوط به آزادگان پیش بینی شده است.
مطابق بند (هـ) ماده (۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران- مصوب ۱۳۹۱- آزاده به کسی اطلاق می‌شود که در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ دستاورد‌های انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران، استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل و یا خارج از کشور اسیر شده و سپس آزاد شود. همچنین کلیه افرادی که از تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا ۱۶ بهمن ۱۳۵۷ با الهام از مبارزات و مجاهدات امام خمینی (ره) به دلایل امنیتی، مذهبی یا اتفاقات سیاسی دیگر حداقل به مدت سه ماه در بازداشت یا حبس قطعی بوده‌اند.

با توجه به وجود تفاوت میان ماده واحده «قانون اعطای تسهیلات مربوط به آزادگان به آندسته از افراد که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی محکومیت سیاسی ‌داشته‌اند» و «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» در رابطه با مدت زمان اسارت برای اطلاق عنوان «آزاده» بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشنهاد نموده، به منظور ایجاد وحدت رویه در ساز و کارهای احراز شرایط آزادگی لایحه ای مبنی بر اینکه «عبارت به مدت سه ماه اسیر شده و سپس آزاد شود» به بعد از عبارت «و یا خارج از کشور» در بند (هـ) ماده (۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مذکور اضافه گردد.

هم‌چنین عبارت «مرجع تشخیص و تأیید مصادیق این بند و استمرار آن برای احراز آزادگی، مراجع ذیصلاح در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات می باشند» به عنوان تبصره به این ماده اضافه گردد.

این پیشنهاد در حال بررسی در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون