کد خبر: ۵۸۵۳
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۶۹۰۰
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
وزارت نیرو پیشنهاد برگزاری پنجمین دوره سمپوزیوم بین المللی گروه آسیا – اقیانوسیه (۲۰۱۹) با موضوع توسعه پایدار: راهکار‌های شناخت، ارزیابی و اجرای سیاست‌ها در صنعت آب به میزبانی ایران را به دولت ارائه نموده است.

پیشنهاد برگزاری پنجمین دوره سمپوزیوم بین المللی گروه آسیا – اقیانوسیه

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت نیرو در نظر دارد پنجمین گردهمایی بین­المللی توسعه پایدار با موضوع اصلی راهکارهای شناخت، ارزیابی و اجرای سیاست ها در صنعت آب را با همراهی کمیته­ های ملی سدهای بزرگ کشورهایی مانند چین، کره جنوبی و ژاپن و با همکاری دانشگاه­ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت­های مهندسین مشاور و پیمانکاران صنعت آب و سد سازی کشور در قالب یک برنامه پنج روزه در روزهای ۱۸ تا  ۲۲ آذر ۱۳۹۸ به میزبانی کمیته ملی سدهای بزرگ در تهران برگزار نماید.

به منظور تبادل دانش فنی و انتقال تجربیات در مباحث مربوط به علم سد سازی و رفع چالش­ها و مشکلات فراروی ملت‌های مختلف منطقه درحوزه‌های منابع آب و سد و به دنبال برگزاری موفق چهار دوره پیشین و تلاش و رایزنی های مستمر و مؤثر نمایندگان ایران در نشست سالانه (ICOLD ) در سال ۲۰۱۷ در کشور جمهوری چک این پیشنهاد به دولت ارائه شده است.

تنش‌های آبی بسیار بالا در قاره آسیا به دلیل افزایش تقاضای ذی نفعان، رشد فزاینده تقاضای مواد غذایی و نیاز به آب برای مصرف خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها و ضرورت در نظر گرفتن آب در معادلات اقتصادی با توجه به رشد روز افزون تقاضا و شرایط بحرانی حاکم بر آن همه نشان می‌دهد که منطقه با بحران در تأمین و مدیریت منابع آب مورد نیاز مواجه است و بایستی در این منطقه آب به تعادل برسد. این مسأله یکی از محورهای مهم بحث و تبادل نظر در همایش APG ۲۰۱۹ خواهد بود و در این خصوص می‌توان از تجربیات کشورهای عضو گروه آسیا - اقیانوسیه نیز استفاده نمود.

با توجه به اهمیت موضوع کنفرانس، تعداد بسیار زیاد سدهای دردست اجرا در کشور در مقایسه با سایر کشورهای دنیا و مسائل و مشکلات مبتلابه موجب آن شده تا برای تبادل اطلاعات و ارتباط نزدیک صنعت و دانشگاه از طریق ارائه دستاوردها و مقاله‌های علمی، شرکت در جلسه‌های فنی از طریق کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاهی نسبت به برگزاری چنین همایش بین‌المللی اقدام گردد.

همچنین این سمپوزیوم یک فرصت ارزشمند هم‌اندیشی را فراهم می‌کند و زمینه همکاری بیشتر در میان بخش‌های دولتی و خصوصی کشورها در مراحل مختلف توسعه در مناطق آسیا و اقیانوسیه را به وجود می‌‌آورد.

این پیشنهاد در حال بررسی در کمیسیون فرهنگی هیئت دولت است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون