کد خبر: ۵۸۱۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۵۳۴۳/۷۸۳۳۵
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت کشور «آیین‌نامه استخدامی دهیاری های کشور» را اصلاح کرد.

بازنگری دولت در «آیین‌نامه استخدامی دهیاری های کشور»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت کشور «آیین‌نامه استخدامی دهیاری های کشور» را با هدف اصلاح مقررات به منظور امنیت شغلی کارکنان دهیاری ها و دهیاران و رونق بخشیدن به کار و تلاش در روستاها و تقویت نقش آنان اصلاح کرد.

بر این اساس، بکارگیری افراد در دهیاری ها براساس ساختار سازمانی مصوب و در چهارچوب قانون کار انجام خواهد شد، مدت قرارداد کار یک‌ساله بوده و تمدید آن در صورت رضایت از عملکرد، بلامانع خواهد بود. حقوق و مزایای دهیار براساس مقررات قانون کار و در چهارچوب اعتبارات مصوب شورای اسلامی روستا تعیین و پرداخت خواهد شد.

هم‌چنین، نمونه قرارداد کار توسط وزارت کشور با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه و ظرف سه ماه از ابلاغ این آیین‌نامه توسط وزیر کشور ابلاغ می شود.

افزون بر این، بکارگیری افرادی که داوطلب خدمت در دهیاری ها هستند به استثنای دهیار، براساس مجوزهای صادره، تشکیلات مصوب و رعایت مراتب شایستگی و برابری فرصت ها از طریق آزمون انجام می شود. چگونگی اجرای آزمون در دهیاری ها نیز به موجب دستورالعملی است که ظرف سه ماه از ابلاغ این آیین‌نامه، توسط وزارت کشور تهیه و ابلاغ می شود.

ساختار سازمانی دهیاری ها نیز متناسب با درجه هر دهیاری از سوی وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) تهیه و ابلاغ می شود.

هم‌چنین، مأموریت کارکنان رسمی یا پیمانی دستگاه های اجرایی به دهیاری امکان‌پذیر است، ولی انتقال و مأموریت کارکنان دهیاری ها به دستگاه های اجرایی ممنوع است.

لازم به ذکر است، برقراری حقوق و مزایای کارکنان سایر دستگاه های اجرایی که بدون حفظ پست سازمانی به دهیاری مأمور می شوند، براساس ضوابط و مقررات مورد عمل در دهیاری ها خواهد بود.

ضمنا در صورت استخدام کارکنان دهیاری در سایر دستگاه های اجرایی، سابقه خدمت مرتبط آنها به عنوان سنوات خدمت قابل قبول محاسبه می شود.

هم‌چنین، به تخلفات دهیاران بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات اداری و به تخلفات کارکنان دهیاری بر اساس قانون کار رسیدگی می‎شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون