کد خبر: ۵۷۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۶۶۰۶/۶۷۲۸۹
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
معاون اول رئیس جمهور مجوز انعقاد قرارداد اجرایی پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق - مشهد به طول حدود ۲۷۱ کیلومتر را به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

ابلاغ مجوز انعقاد قرارداد مشارکت در اجرای پروژه اتصال بیرجند به راه آهن بافق- مشهد

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ به منظور تأمین هزینه‌های اجرایی پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق - مشهد به طول حدود ۲۷۱ کیلومتر، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل کشور را به عنوان نماینده این وزارت برای انعقاد قرارداد با شرکت احداث راه آهن بیرجند - یونسی (به سهامداری شرکت‌های تیراژ، آرادان، اس دی ام، توچال و توسار) تعیین کرد.

مطابق این تصمیم، شرکت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل کشور ساخت مجاز است با حفظ مالکیت دولت، نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت مذکور درخصوص مطالعات، طراحی، احداث، تکمیل، راه اندازی، تملک اراضی، استفاده از منابع بهره برداری و انتقال، با برآورد تقریبی ۳۷ هزار و ۱۸۰  میلیارد ریال اقدام نماید.

همچنین در این پروژه، شرکت طرف قرارداد، عهده دار تأمین نود ۹۰ درصد منابع مالی موردنیاز برای احداث پروژه و تأسیسات جانبی مربوط و تملک اراضی تا مرحله تحویل دایم، راه اندازی و تسویه حساب کامل هزینه‌ها خواهد بود که از این میزان ۷۰ درصد از محل سایر منابع مالی از جمله تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی و ۲۰ درصد مستقیماً توسط شرکت طرف قرارداد تأمین می‌شود. شرکت ساخت نیز تأمین ۱۰ درصد برآورد هزینه‌های پروژه را تعهد کرده است.

بر اساس این تصمیم، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در طول دوره بهره‌برداری پروژه، اصل و سود منابع مالی تأمین شده توسط شرکت طرف قرارداد را ابتدا، از محل درآمدهای مندرج در طرح تجاری منضم به قرارداد واگذاری و سپس، در صورت عدم تکافوی درآمدهای مذکور از محل سایر منابع مالی خود پرداخت خواهد نمود.

 پیش‌بینی اولیه دوره واگذاری معادل ۱۲ سال مشتمل بر ۴ سال دوره احداث و تکمیل و ۸ سال دوره پرداخت اقساط (شامل اصل سرمایه و سود مصوب) به شرکت طرف قرارداد و تسهیلات­دهندگان خواهد بود. در هر حال دوران واگذاری واقعی، دوره­ای است که پرداخت کامل اقساط صورت گرفته باشد.

 نرخ سود سرمایه‌گذاری شرکت طرف قرارداد در دوره واگذاری برای بخشی از سرمایه‌گذاری که از محل سایر منابع مالی از جمله تسهیلات صندوق توسعه ملی است، مطابق شرایط و ضوابط قانونی تسهیلات دریافتی است و برای سهم شرکت طرف قرارداد معادل نرخ سود سپرده یکساله مصوب شورای پول و اعتبار به علاوه سه درصد تعیین می­ شود.

 تملک زمین برای انجام پروژه و میزان بیمه، مالیات و سایر حقوق و عوارض مربوط به اجرای پروژه تابع قوانین و مقررات طرح‌های عمرانی کشور است.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون