کد خبر: 5648
تاریخ انتشار: دوشنبه 15 مهر 1398 - 10:01
تاریخ پیشنهاد: 1398/07/01
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1398/07/02
کد پیشنهاد: 57075
با توجه به گذشت سه سال از آخرین اصلاح مبلغ ریالی برای کاهش میزان محکومیت محکومان عاجز از پرداخت جزای نقدی، وزارت دادگستری پیشنهاد اصلاح مبلغ مذکور از ۴۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار ریال را به دولت ارسال نموده است.
بررسی تعدیل مبلغ ریالی تبدیل حبس به جزای نقدی در دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» مطابق مفاد ماده (۲۷) قانون مجازات اسلامی، مبلغ ریالی برای کاهش میزان محکومیت محکومان عاجز از پرداخت جزای نقدی، روزانه مبلغ ۳۰۰ هزار ریال تعیین شده است که به استناد ماده (۲۸) همین قانون و به موجب مصوبه مورخ ۱۹ آبان ۱۳۹۵ دولت، به مبلغ ۴۰۰ هزار ریال تعدیل گردید.

از آنجایی که به استناد ماده (۲۸) قانون یاد شده، مبلغ مذکور می‌بایست هر سه سال و به تناسب نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی بازنگری شود و اکنون این زمان در حال اتمام است لذا وزارت دادگستری پیشنهاد نموده بر اساس شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی اعلامی از سوی بانک مربوط، مبلغ مذکور به ۷۰۰ هزار ریال اصلاح شود.

هم‌چنین، طبق مفاد بندهای (۶۴) و (۶۵) سیاست های کلی برنامه ششم توسعه درخصوص کاستن از محکومیت حبس و تبدیل آن به مجازات های جایگزین و بهبود وضعیت زندان ها و بازداشتگاه ها، بازنگری درخصوص مبلغ مورد نظر ضروری به نظر می رسد.

لذا وزارت مورد اشاره، پیشنهاد تعدیل مبلغ مذکور را به شرح جدول زیر جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

گفتنی است، این درخواست مراحل بررسی خود را در کمیسیون لوایح هیئت دولت طی می کند.

 

 

 

 

 

 

downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف