کد خبر: ۵۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۶۷۸۳
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست اصلاح آیین‌نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه‌های موقت مرزی را با هدف ارتقای بنیه اقتصادی و معیشتی مرزنشینان به هیئت وزیران ارائه کرده است.

برررسی اصلاح آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه‌های موقت مرزی در دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس مصوبه بهمن ۱۳۹۷هیئت وزیران، فهرست ۱۰۰ قلم کالای قابل ورود از طریق بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی تعیین و عملیاتی شدن آن، منوط به اعمال ضوابط نمایندگی کالا و انجام فرآیند ثبت سفارش گردید. اما اجرای مصوبه فوق، مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی این حوزه در پی داشت و اهداف دولت را برای حمایت از مرزنشینان با چالش مواجه کرد.

وزارت‌خانه های صنعت، معدن و تجارت و کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان اصلی‌ترین دستگاه‌های سیاست‌گذار برای مناطق مرزی، شرایط تعیین شده در مصوبه مربوط را برای اجرای آن مساعد نمی دانند، بنابراین پیشنهاداتی برای اصلاح مصوبه دولت ارائه شده است.

براساس متن پیش‌نویس اصلاحیه آیین‌نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های موقت مرزی، تعیین نوع و میزان اقلام قابل ورود با رویه مرزنشین، مشمول تسهیلات مبادلات بازارچه های مرزی، ملوانان و کارکنان شناورهای زیر ۵۰۰ تن ظرفیت و مرزنشینان و شرکت های تعاونی آنها، به کارگروه ماده (۱۲) قانون ساماندهی مبادلات مرزی تفویض شده و براساس ماده (۷) قانون یاد شده، در صورت تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می شود.

طبق این پیشنهاد، در لوایح بودجه سنواتی، حداکثر تا سقف ۵۰ درصد از درآمدهای وصولی بازارچه های مشمول این آیین‌نامه، در قالب ردیف یا ردیف های اعتباری مشخص به وزارت کشور برای تأمین زیرساخت بازارچه ها و اجرایی نمودن برنامه های مربوط به اشتغال‌ایی و تقویت معیشت مرزنشینان در استان های مرزی اختصاص می یابد.

همچنین پیشنهاد شده است در تبصره ذیل ماده (۲) آیین‌نامه، عبارت «ثبت آماری برای کلیه مبادلات ملوانی و مرزنشین مشمول تسهیلات مبادلات بازارچه های مرزی» جایگزین عبارت «ثبت سفارس و تأیید منشا ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» شود.

در این متن پیش‌نویس تأکید شده است واردات کالاهای مشمول تسهیلات این آیین‌نامه، تنها با وجود خدمات پس از فروش به داخل کشور مجاز باشد.

این پیشنهاد هم اکنون در حال رسیدگی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون