کد خبر: ۵۵۷۲
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸
در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت درخصوص پیشنهادهای اتاق تعاون مرکزی، وزارت‌خانه‌های دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصمیم‌گیری شد.

پایان مراحل بررسی کمیسیونی آیین‌نامه اجرایی نحوه استفاده از نیرو‌های خرید خدمت در ارتش

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه، ضمن تصویب آیین‌نامه اجرایی نحوه استفاده از نیروهای خرید خدمت در ارتش، میزان کمک هزینه قابل پرداخت به مراکز غیر دولتی توانبخشی و حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸ تعیین شد تا در دستور کار جلسه هیئت وزیران قرار گیرد.

 

بررسی اساسنامه سازمان نظام مشاوره مدیریت در دولت

مطابق ماده (۱۷) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، به منظور توانمندسازی، ارزیابی و ارتقا شایستگی مدیریت بخش ها و بنگاه های اقتصادی کشور اعم از دولتی، تعاونی و خصوصی و نیز هم‌افزایی و توسعه ظرفیت های مشاوره مدیریت در کشور، «سازمان نظام مشاوره مدیریت» در قالب شخصیت حقوقی مستقل غیردولتی و غیرانتفاعی تشکیل می‌شود. اساسنامه این سازمان از سوی اتاق تعاون مرکزی، تهیه و در دستور کار کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دولت قرار گرفت.

در جلسه اصلی این کمیسیون که یکشنبه هفته جاری برگزار شد تا ماده (۵) متن مصوب کمیته تخصصی، با اصلاحاتی تصویب شد تا روند بررسی در جلسه بعد ادامه یابد.

 

آیین‌نامه اجرایی نحوه استفاده از نیروهای خرید خدمت در ارتش در دستور کار دولت قرار گرفت

به موجب ماده (۳۷) قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران، خرید خدمت اشخاص، بنا به ضرورت و برای مدت محدود، به تشخیص سازمان‌های استخدام‌کننده، به موجب آیین‌نامه‌ای است که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، با هماهنگی ستاد مشترک و نیروهای سه‌گانه، تهیه شده و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

آیین‌نامه نحوه استفاده از خدمات اشخاص به صورت خرید خدمت و برای خدمات مشخص، معین، محدود و متناسب با تخصص شخص در شرایطی که استفاده از خدمات مشمولان قانون ارتش امکان پذیر نباشد (مشمولان ماده (۳۷) قانون آجا) در جلسه ۳۰ دی ۱۳۶۹ دولت، تصویب و ابلاغ شد.

همچنین به استناد ماده (۱۵) مکرر قانون مقررات استخدامی نیروی انتظامی، آیین‏ نامه اجرایی خرید خدمت کارکنان نیروی انتظامی تصویب و ابلاغ شده که تفاوت هایی با آیین نامه اجرایی ماده (۳۷) دارد.

لذا به منظور رفع تبعیض بین کارکنان خرید خدمت و یکسان‌سازی مقررات استخدامی نیروهای مسلح، وزارت دفاع، آیین‌نامه اجرایی ماده (۳۷) قانون استخدامی ارتش را برای سیر مراحل تصمیم‏ گیری ارائه نمود.

آیین‌نامه اجرایی مورد اشاره پس از طی بیش از دو سال فرآیند کارشناسی در کمیته های تخصصی و فرعی کمیسیون مربوط، تصویب و در دستور کار دولت قرار گرفت.

 

تعیین میزان کمک هزینه قابل پرداخت به مراکز غیر دولتی توانبخشی و حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸

طبق ماده(۷) قانون حمایت از حقوق معلولان، سازمان بهزیستی مکلف است با هدف  حمایت از نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیازمند و افراد دچار معلولیت های چندگانه نیازمند در خانواده پس از ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها، نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام نموده و یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت از مراکز غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه و تشکل های مردم‌نهاد) ارائه نماید.

بر اساس تبصره (۱) ماده مذکور، میزان کمک هزینه بابت پرداخت حق پرستاری یا مددکاری مربوط، متناسب با نوع و شدت معلولیت فرد، تعداد این افراد در هر خانواده و بر اساس هزینه های متعارف نگهداری و مراقبت از افراد دارای معلولیت و متناسب با تورم سالانه و میزان کمک هزینه پرداختی به مراکز غیر دولتی هر ساله با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و نرخ تورم سالانه توسط سازمان بهزیستی و با همکاری انجمن عالی مراکز غیر دولتی توانبخشی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور، تعیین و تصویب می شود. نرخ تمام شده باید به عنوان کمک هزینه به مراکز غیر دولتی مرتبط پرداخت گردد.

وزارت تعاون با همکاری سازمان های بهزیستی و برنامه و بودجه کشور و انجمن عالی مراکز غیر دولتی توانبخشی، میزان کمک هزینه قابل پرداخت به مراکز غیر دولتی توانبخشی و حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸ را با افزایشی ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل، تدوین و به دولت ارائه نمود.

این پیشنهاد در جلسه اصلی کمیسیون اجتماعی بررسی و تصویب شد تا در دستور کار جلسه هیئت وزیران قرار بگیرد.

گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت روز یکشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸ به ریاست جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و معاون رئیس جمهور و با حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر نمایندگان وزارت‌خانه های ورزش و جوانان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاونت حقوقی رئیس جمهور، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و دکتر کیومرث اشتریان، دبیر کمیسیون به میزبانی دفتر هیئت دولت برگزار شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: