کد خبر: ۵۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۸
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۶۵۵۰/۵۳۴۶۱
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
معاون رئیس جمهور تصویب‌نامه آیین نامه اجرایی بند (ط)‌ تبصره (۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

ابلاغ آیین نامه اجرایی «اخذ عوارض از کالا‌های مخرب محیط زیست»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸ با تصویب آیین ­نامه اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، فهرست کالاهای مشمول و میزان عوارض کالاهایی را که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط­ زیست می‌شود، برای دریافت عوارض تعیین نمود.

این تصمیم با هدف کاهش اثرات زیست­ محیطی مخرب، ایجاد اشتغال در صنایع بازیافت، جلوگیری از اتلاف منابع در کشور و تولید و مصرف مواد اولیه صنایع از طریق توسعه صنعت بازیافت اتخاذ شد.

براساس این آیین نامه، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌­شود عوارضی را که توسط دولت تعیین می ‌شود دریافت کند. هم‌چنین، منابع وصولی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد تا با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از کالاهای مزبور (ایجاد تأسیسات منطقه­‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی) با اولویت مشارکت بخش خصوصی مصرف شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون