کد خبر: ۵۵۲۷
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸
کد پیشنهاد : ۵۶۷۹۲
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
وزارت کشور به منظور تأمین واگن متروی شهر قم،‌ درخواست واردات ۸۰ دستگاه واگن از شرکت پوژن چین را به هیئت وزیران ارائه نموده است.

درخواست تامین واگن‌های متروی قم از چین

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» از زمان انعقاد قرارداد تأمین ۳۱۵ دستگاه واگن مترویی بین وزارت کشور و شرکت پوژن چین در سال ۱۳۸۷ تاکنون، ۱۰۰ دستگاه واگن در کشور چین تولید و جهت تقویت سیستم مترو به سه شهر تبریز، اصفهان و شیراز تحویل داده شده است.

براساس تصویب‌نامه هیئت وزیران به منظور تأمین ناوگان متروی شهر قم، وزارت کشور مجاز است تا افزودن تولید ۸۰ دستگاه واگن به قرارداد مذکور را به پیمانکار چینی ابلاغ نماید که در این راستا الحاقیه افزایش خدمات قرارداد توسط کارفرما تنظیم و جهت تعیین تکلیف نهایی و امضای طرفین به شرکت پوژن ارسال شده است.

 مطابق بند (۴) این تصویب‌نامه، حداقل ۲۵ درصد واگن ها باید بیش از ۵۱ درصد آنها تولید داخل باشد که این موضوع، طرفین قرارداد مذکور را در رسیدن به توافق نهایی جهت امضای الحاقیه با مشکل مواجه ساخته است. چرا که شرکت بوژن طی جلسات کارشناسی با کارفرما اعلام نموده که با توجه به گذشت بیش از ده سال از انعقاد قرارداد، هرگونه تغییر در مفاد آن منوط به توافق طرفین است. بنابراین افزایش سطح داخلی سازی به میزان ۵۱ درصد امکان پذیر نمی باشد.

ضمن اینکه این امر به دلایلی چون افزایش هزینه های تولید و عدم مهیا بودن بود زیرساخت‌های داخلی که هم بر روی قیمت قرارداد و هم زمان‌بندی تحویل واگن ها به شدت مؤثر است، قابل تحقق نخواهد بود. همچنین تفاوت اساسی مشخصات خط و سیستم تغذیه قطار شهری قم با سه شهر دیگر باعث می شود به منظور تأمین واگن از محل این قرارداد برای خط قم، طراحی جدیدی صورت پذیرد که این خود مستلزم صرف هزینه و زمان معینی در طول اجرای قرارداد خواهد بود.

با این اوصاف، وزارت کشور درخواست کرده است  بند (۴) تصویب نامه مربوط اصلاح شود تا فرآیند امضای الحاقیه افزایش خدمات قرارداد مورد اشاره تسریع شود.

گفتنی است این درخواست، در حال حاضر در حال رسیدگی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون