کد خبر: ۵۴۳۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸
کمیسیون های هیئت دولت >> اقتصاد >> نتیجه جلسه
در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد هیئت دولت که دوشنبه ۱۰ تیر به میزبانی سالن جلسات کوثر نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد آیین‌نامه اجرایی «اخذ عوارض از کالا‌های مخرب محیط زیست» مشتمل بر میزان عوارض هر کالا، فهرست کالا‌های مشمول، نرخ هزینه مدیریت پسماند کالا‌ها و فرآیند اجرائی آن، بررسی و در دستور کار هیئت وزیران قرار گرفت.

تصویب آیین‌نامه اجرایی «اخذ عوارض از کالا‌های مخرب محیط زیست»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه که فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی ریاست آن را عهده‌دار بود  آیین‌نامه اجرایی بند (ط) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور درخصوص «اخذ عوارض از کالا‌های مخرب محیط زیست» با هدف کاهش اثرات زیست ­محیطی مخرب، ایجاد اشتغال در صنایع بازیافت، جلوگیری از اتلاف منابع در کشور و تولید و مصرف مواد اولیه صنایع از طریق توسعه صنعت بازیافت به تصویب رسید.

براساس این آیین‌نامه، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌­شود عوارضی را که توسط دولت تعیین می‌شود، دریافت کند.

منابع وصولی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد تا با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست پس از مبادله موافقت‌نامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از کالاهای مزبور (ایجاد تأسیسات منطقه­‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی) با اولویت مشارکت بخش خصوصی مصرف شود.

گفتنی است، این آیین نامه در حال طی مراحل قانونی برای طرح و تصویب در هیئت وزیران است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: