کد خبر: ۵۲۰۹
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
کمیسیون های هیئت دولت >> فرهنگی >> نتیجه جلسه
"آیین نامه ساخت و نظارت بر طرز کار و انحلال سالن‌های نمایش فیلم" پس از شش جلسه بررسی در کمیته تخصصی کمیسیون فرهنگی به تصویب رسیده و آماده بررسی و تصویب در جلسه اصلی این کمیسیون است.

پایان بررسی آیین نامه ساخت و نظارت بر طرز کار و انحلال سالن‌های نمایش فیلم در کمیته تخصصی کمیسیون فرهنگی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس مسئولیت ها و وظایف خود در حوزه فرهنگ و هنر، پیش نویس "آیین نامه ساخت و نظارت بر طرز کار و انحلال سالنهای نمایش فیلم" را تهیه نموده و جهت تصویب هیئت وزیران به کمیسیون فرهنگی دفتر هیئت دولت ارجاع شده است.

از مهمترین زیرساخت‌های توسعه صنعت سینما سالن های نمایش هستند که براساس مواد (۲۲) و (۲۳) قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت بر ساز و کار فعالیت آن‌ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بر اساس آیین نامه‌ای است که در سال ۱۳۴۵ به تصویب رسیده است.

با توجه به اینکه حدود نیم قرن از آیین نامه پیشین می‌گذرد و تا کنون توسعه بسیاری در سینما رخ داده است که زیرساخت های جدیدی را نیز می طلبد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به درستی و براساس مسئولیت ها و وظایف خود در حوزه فرهنگ و هنر، پیش نویس "آیین نامه ساخت و نظارت بر طرز کار و انحلال سالن های نمایش فیلم" را جهت طی مراحل تصویب و سیاستگذاری پیرامون آن به هئیت وزیران ارائه نموده است.

در بررسی این آیین نامه در کمیسیون تخصصی فرهنگی، رویکرد سه جانبه گرایی لحاظ و افزون بر اعضای کمیسیون، نمایندگانی از دانشگاه و انجمن صنفی سینماداران دعوت شده و به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص این آیین نامه پرداختند.

گفتنی است، در این آیین نامه ساختارهای جدید سینما تعریف شده و پردیس‌های سینمایی، سالن‌های نمایش مجتمع‌های تجاری، سالن‌های روباز و مجتمع های فرهنگی پخش فیلم مورد توجه قرار گرفته است.

افزون بر این، در جهت حمایت از این صنعت اقداماتی چون تسهیل در صدور مجوز احداث و راه اندازی سینما و هم‌چنین حمایت‌های مالی غیر مستقیم در آیین نامه لحاظ شده است.

هم‌چنین، در این آیین نامه تلاش شده حقوق مخاطبان سینما از طریق تعیین سازکار دقیق نظارت بر سالنهای سینما و ارتقای استانداردهای سالنها تامین شود.

گفتنی است، جلسه تخصصی کمیسیون فرهنگی به ریاست دکتر طالبی، دبیر کمیسیون روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ در دفتر هیئت دولت با حضور اعضا برگزار شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: