کد خبر: ۵۱۶۱
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
هیئت وزیران برای بازسازی و جبران خسارت در استان‌های سیل‌زده با پرداخت کمک‌های بلاعوض به بیش از ۶۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی موافقت کرد. همچنین ۲۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه بانکی با کارمزد ۴ درصد به خسارت دیدگان پرداخت می‌شود.

تصویب کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی برای بازسازی استان‌های خسارت دیده از سیل

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»  هیئت وزیران در جلسه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان برنامه و بودجه با اختصاص مبلغ ۲۹  هزار و ۱۳۷ میلیارد و ۷۱۰ میلیون ریال از محل منابع قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور برای بازسازی و جبران خسارت بخش­‌های خسارت­ دیده ناشی از سیل استان‌های سیل­ زده موافقت کرد. این مبلغ در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می‌­گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود:

تصویب کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی برای بازسازی استان‌های خسارت دیده از سیل

همچنین مبلغ ۲۵  هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض­ الحسنه بانکی (با کارمزد چهار درصد) در مرحله اول با اولویت نسبت به سایر تکالیف قرض­ الحسنه سیستم بانکی با راهبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک­‌های عامل به شرح زیر با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و با ضمانت زنجیره­ا برای جبران خسارات ناشی از سیل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ در کلیه استان­های آسیب­ دیده پرداخت می ­شود. بدهی و معوقات و چک برگشتی احتمالی آسیب ­دیدگان به بانک­ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود:    

تصویب کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی برای بازسازی استان‌های خسارت دیده از سیل                    

 توزیع سهم استانی تسهیلات بانکی این تصویب­ نامه از طریق قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل­ زده وزارت کشور و توزیع بانکی تسهیلات مذکور نیز از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می­ گیرد تا با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور جبران خسارت ناشی از سیل در استان­های سیل­ زده اقدام شود.

 در اجرای ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، برای روستاهای واقع در تراز (۷۱۶) متری سد سیمره که جا به­ جایی آنها مورد تعهد قرار گرفته است، سقف کمک بلاعوض جهت احداث واحدهای مسکونی و هزینه اسکان موقت توسط کارگروه منتخب وزارتخانه­ های نیرو و کشور به عنوان خسارت وارده تلقی می ­شود تا مطابق آن، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از منابع پیش­ بینی شده برای استان ­های ایلام و لرستان در جداول پیوست این تصویب­‌نامه پرداخت نماید. سقف کمک بلاعوض به واحدهای مسکونی علاوه بر هزینه­ های تملیکی، حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال است.

 در مناطقی که در بارندگی­ های شدید دچار آب­گرفتگی شده و به تشخیص مراجع ذی­ربط ملزم به احداث پیلوت می­ باشند، پرداخت یک فقره وام بانکی احداثی اضافه به مالکین جهت اجرای پیلوت بلامانع است.

 تصویب­نامه شماره ۱۲۱۳/ت۵۶۴۳۸هـ مورخ ۱۱/۱/۱۳۹۸ لغو می ­شود.

 

اصلاحیه مصوبه به شرح زیر است:

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: