کد خبر: ۵۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> جلسه
جلسه تخصصی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت به ریاست معاون دبیر کمیسیون با موضوع بررسی «بسته اجرایی کاهش اثرات فرونشست زمین ناشی از تغییرات سطح آب زیرزمینی در شهر تهران» روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

بازگشت بسته اجرایی کاهش اثرات فرونشست زمین شهر تهران به وزارت کشور

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در پی حوادث فروریزش زمین در منطقه شهران و خیابان پیامبر تهران در سال ۱۳۹۵ وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی، ضمن بررسی و ارزیابی موضوع، نسبت به تهیه،‌ تدوین و ارسال گزارش های کارشناسانه به دولت اقدام کردند که با تصمیم هیئت وزیران، موضوع برای ارزیابی های بیشتر به کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت ارجاع شد.

با آغاز فرآیند بررسی، پیشنهادها و گزارش های واصله در جلسات تخصصی این کمیسیون به تفصیل، مطرح و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی به عنوان یکی از دلایل اصلی فرونشست زمین در شهر تهران مورد تأکید قرار گرفت.

با عنایت به اینکه شهر تهران به عنوان پایتخت کشور، دارای حجم عظیمی از تأسیسات است که به سبب حساسیت بالای آن ها به پایداری زمین، به شدت توسط پدیده فرونشست تهدید می شود و نیز با توجه به استقرار سازمان مدیریت بحران در وزارت کشور، نتیجه اقدامات کارشناسانه صورت گرفته این کمیسیون، در قالب بسته اجرایی جامعی با عنوان «برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران» شامل دلایل فروریزش های مذکور، راهکارهای مقابله و اقدامات اجرایی ضروری، تهیه و به وزارت کشور ارسال شد تا متون حقوقی مورد نیاز برای تصمیم گیری در هیئت وزیران تهیه و ارسال شود.

در ادامه روند بررسی، سازمان مدیریت بحران کشور با همکاری استانداری تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و دستگاه های اجرایی ذی ربط استان، اقدام به تشکیل کارگروهی جهت احصاء برنامه های پیشگیری و کاهش اثرات فرونشست زمین نمود. نتایج جلسات این کارگروه با عنوان «بسته اجرایی کاهش اثرات فرونشست زمین ناشی از تغییرات سطح آب زیرزمینی در شهر تهران» از سوی وزارت کشور به کمیسیون صنعت هیئت دولت ارسال شد و در دستور کار این کمیسیون قرار گرفت.

کمیته تخصصی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی بسته اجرایی مورد اشاره،‌ دوم اردیبهشت ۱۳۹۸ تشکیل و بنا به درخواست نماینده وزارت کشور به آن وزارت عودت شد تا ضمن بازنگری متن پیشنهادی مربوط با رویکرد مطالب مطرح شده در جلسه، با همکاری وزارت‌خانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه کشور و شهرداری تهران،‌ نسبت به ارائه محورهای پیشنهادات لازم، اقدام و نتیجه در قالب متن حقوقی مورد تفاهم ارائه شود.

 

گفتنی است جلسه تخصصی کمیسیون امور زیربنایی،‌ صنعت و محیط زیست به ریاست داود آرین معاون دبیر کمیسیون و با حضور نمایندگان معاونت حقوقی رئیس جمهور، شهرداری تهران، وزارت‌خانه‌های کشور، صمت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری تهران روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: