کد خبر: ۵۰۴۰
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
محسن حاجی میرزایی، دبیر هیئت دولت گفت: هدف از تشکیل نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی تجمیع، تقویت و هم افزا کردن ظرفیت‌های موجود در این حوزه است.

دعوت دبیر هیئت دولت از مردم و کارشناسان برای اعلام نظر درباره ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی 

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» دبیرهیئت دولت با اشاره به انتشار متن کامل لایحه «ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» گفت: ایجاد این نهاد ملی اقدامی ضروری در راستای تجمیع، تقویت، همگرا و هم‌افزا کردن کلیه ظرفیت‌های موجود در کشور است.

محسن حاجی میرزایی با تاکید براینکه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی یکی از وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهوری بوده است گفت: لایحه مذکور در چهار جلسه کمیته فرعی و هفت جلسه کمیسیون لوایح هیئت دولت بررسی و با اصلاحات قابل توجه به تصویب رسید که لایحه موصوف طی ۲۰ ماده به مسایلی همچون اهداف شکل گیری نهاد ملی، ارکان سه گانه نهاد ملی، چگونگی تشکیل، وظایف و اختیارات هر یک از آنها و همچنین سایر مقررات نظیر بودجه نهاد ملی، دستگاه‌های مشمول لایحه پرداخته است. 

محسن حاجی میرزایی با اشاره به تصمیم هیئت دولت در خصوص دریافت نظرات مردم و نخبگان در خصوص لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی افزود: حمایت از حقوق بشر و شهروندی مستلزم «شناسایی آنها یا هنجار سازی» و «نظارت بر اعمال و رعایت هنجارها با ایجاد سازکار نظارتی مناسب» است. 

دبیر هئیت دولت گفت: در نظام حقوقی ایران به حد کفایت هنجارهای حقوق بشری و شهروندی شناسایی و تدوین شده است اما درخصوص گام دوم (سازکارهای اعمال و اجرا و نظارت) تا کنون سازکار مشخص و کار آمدی در کشور ما ایجاد نشده است. 

وی با تاکید براینکه اقدامات خوبی در حوزه حقوق بشر و شهروندی در کشور انجام شده است گفت: ایجاد این نهاد نافی تلاش ها و مساعی صورت گرفته در این حوزه از سوی سایرین نیست و یکی از اهداف دولت یازدهم و دوازدهم از ایجاد این نهاد ملی، تجمیع، تقویت، همگرا و هم‌افزا کردن کلیه ظرفیت های موجود در کشور بوده است تا شهروندان در سایه عملیاتی شدن آن، احساس حمایت بیشتری داشته باشند.  

محسن حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در ارزیابی دوره ای حقوق بشر کشورها توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل ، وجود نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: ایجاد این نهاد تاثیر مثبتی در کم شدن فشارهای ناحق بین المللی علیه  جمهوری اسلامی ایران در این حوزه خواهد داشت. از این رو یکی از راه‌های ضروری اصلاح تصویر بین المللی از وضعیت حقوق بشر در ایران و نیز خاتمه دان به پرونده سازی های حقوق بشری علیه کشور، ایجاد چنین نهادی است که وجهه ای فراقوه ای، غیر سیاسی و ملی دارد. 

دبیر هیئت دولت افزود: معاونت حقوقی رئیس جمهور لایحه یاد شده را که با همکاری اساتید برجسته و اعضای شورای علمی آن معاونت و با انجام مطالعات تطبیقی و تجربیات سایر کشورها تدوین شده است را برای تصویب به هیئت دولت ارائه کرده است. 

 حاجی میرزایی در پایان خاطر نشان کرد: متن کامل لایحه در پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت منتشر شده و نظرات عمومی از طریق این وبگاه به نشانی cabinetoffice.ir و همچنین  رایانامه gov.cabinet@iripo تا پایان ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ دریافت و نتیجه پس از جمع بندی در کمیسیون لوایح، در هیئت وزیران مطرح می شود.

 

جهت ارسال نظرات اینجا کلیک نمایید.

 

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: