کد خبر: ۵۰۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
دژپسند:
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با توجه به میزان زیاد خسارت وارده به مناطق سیل زده، با تأمین اعتبار لازم از منابع گوناگون، هیچ خسارت دیده‌ای بدون حمایت باقی نماند.

تأمین منابع لازم برای کمک به سیل زدگان

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» از خبرگزاری صدا و سیما،‌ فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیئت دولت امروز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به تأمین خسارت‌های سیل زدگان گفت: تأمین اعتبار از طریق تنخواه از اوایل سال آغاز شده که در خصوص گلستان و مازندران به موقع پرداخت و واریز شد و بعد از آن برای بقیه استان‌ها نیز ادامه یافت. 
وی افزود: بعد از مصوبه جامع دولت برای بقیه استان‌ها به تدریج متناسب با شرایط استان‌ها پرداخت‌ها در حال انجام است.
وزیر اقتصاد گفت: بخش سوم پرداخت تسهیلات بانکی است که دولت ارقامی را با نرخ ترجیحی ۵ درصد در نظر گرفته و مابقی را دولت از بودجه عمومی پرداخت می‌کند.
وی گفت: طبق مصوبه دیگر دولت بدهی مؤدیان مالیاتی که خسارت آن‌ها بیش از ۵۰ درصد است، بخشیده می‌شود. 
دژپسند افزود: بر اساس مصوبه دیگری همه اشخاصی که کمک نقدی به مناطق سیل زده دارند این کمک‌ها جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی شمرده می‌شود.
وی افزود: روز گذشته تفویض اختیاری به گمرک کردم تا همه محموله‌هایی که از خارج برای سیل‌زدگان ارسال می‌شود، بتوانند با اختیار تام و بدون اتلاف وقت ترخیص کنند.
وزیر اقتصاد با اشاره به ضرورت هوشیاری مردم در شرایط اقتصادی فعلی گفت: بازار ارز به ویژه بازار غیررسمی امروز یک بازار پر خطر است و مردم نباید تن به این شرایط پر ریسک دهند، زیرا ممکن است برای آن‌ها تبعات منفی داشته باشد.
وی با اشاره به ظرفیت‌های خالی زیادی که در کشور در بخش اقتصاد وجود دارد، گفت: می‌توان این ظرفیت‌ها را به بهره برداری رساند و با افزایش نرخ تولید اشتغال را افزایش داد.
وی گفت: اگر امسال خسارت سیل نبود مازاد تولید گندم نسبت به مصرف داشتیم و هم اکنون نیز امیدواریم که نیاز به واردات ندشته باشیم، چون بارش‌ها برای بخش کشاورزی خوب بوده است. 
وی گفت: برای واردات مواد اولیه در بخش صنعت تدابیری اندیشیده شده تا تولید دچار آسیب نشود و این موضوع را با جدیت بیشتر رصد می‌کنیم. 
وزیر اقتصاد گفت: در جلسه‌ای که با بانک‌های دولتی داشتیم از آن‌ها خواستم در اعطای تسهیلات دریغ نکنند و بتوانند سرمایه‌گذاری‌ها را در بخش تولید تقویت کنند. 
وی افزود: سازمان امور مالیاتی، بانک‌ها و بیمه‌ها کاملا آمادگی دارند تا برای رونق تولید از همه امکانات استفاده کنند تا امسال سال خوب داشته باشیم.
وزیر اقتصاد با اشاره به دیدگاه‌های مختلف برای استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: این‌ها در حال بررسی است، اما رئیس جمهور معتقد است هر گونه تغییر سیاست ارزی مبنی بر این است که رفاه مردم آسیب نبیند. 
دژپسند در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی رسانه‌های بیگانه عنوان می‌کنند که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور در دست سپاه پاسداران است، گفت: این موضوع حرفی گزاف و بیهوده است، چون بخش خدمات اقتصاد و بخش کشاورزی و همچنین صنایع کوچک و متوسط و اصناف در اختیار بخش خصوصی هستند و نباید به این آمار توجه کرد.
وی گفت: قرارگاه خاتم به صورت پیمانکاری طرح‌های را اجرا می‌کند و در این مسیر گاهی برای مطالبات خود واگذاری‌هایی به آن صورت می‌گیرد که بعد از مدتی قرارگاه آن‌ها را واگذار می‌کند.
وی گفت: کار کرد سپاه پاسداران مشخص است و اقتصاد ایران، اقتصادی متزلزل نیست که با ادعا‌های کاذب و دروغین بخواهد، آسیب ببیند. 
وزیر اقتصاد گفت: در ادغام بانکی که در حال انجام است نیز نیرو‌های مسلح از این به بعد مؤسسه مالی و بانکی نخواهند داشت.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: