کد خبر: ۴۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
اردکانیان:
وزیر نیرو بیان داشت: به دستور رئیس جمهور،‌ کمیته ملی سیلاب با عضویت ۱۰ کارگروه تشکیل خواهد شد که البته اکنون در مرحله صدور احکام قرار دارد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» از خبرگزاری صدا و سیما، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت امروز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه با بیان اینکه این کارگروه، دلایل بروز سیلاب را بررسی خواهد کرد، افزود: پیش بینی، مدیریت منابع آب، مدیریت ریسک، فرآیند امداد و نجات، مسائل حقوقی و قوانین و بیمه، از جمله موضوعات کارگروه‌های کمیته ملی سیلاب خواهد بود.
وی با بیان اینکه امداد و نجات موضوع اولویت دار زمان حال است، گفت: فرصت کافی برای رسیدگی‌ها و تدوین درس‌هایی که باید از این سیل کم نظیر در تاریخ چند ده ساله گذشته بگیریم، فراهم است.
وزیر نیرو با اشاره به وقوع دو بارش در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ادامه داد: طبق اعلام سازمان هواشناسی بارش‌های هفته‌های آینده وسعت چندانی نخواهد داشت، اما ما باید به منظور خالی کردن مخازن سد‌ها و رعایت شرایط تحمیلی به پایین دست آمادگی لازم را داشته باشیم تا ناچار نشویم در زمان ورود سیلاب میزان ورودی و خروجی را به یک اندازه داشته باشیم.

اردکانیان با بیان اینکه علاوه بر بارش‌های امسال، برف قابل ملاحظه‌ای نیز در کشور باریده است، گفت: در حوضه آبریز کرخه در استان‌های لرستان و ایلام حدود شش هزار کیلومتر مربع برآورد ما از سطح برفی است که البته هنوز چگالی سنجی لازم برای تعیین آب معادل برف انجام نشده است.
وی افزود: در حوضه کارون بزرگ که استان‌های متعددی اطراف خوزستان در آن وجود دارد هفت هزار کیلومتر مربع بارش برف ثبت شده که با توجه به اندازه گیری‌های انجام شده این میزان برف یک و نیم میلیارد مترمکعب آب معادل برف به همراه خود دارد.
وزیرنیرو ادامه داد: وجه مثبت این نعمت‌های الهی سیراب شدن ۴۰ تالاب در سراسر کشور است که سال‌ها خشک بوده اند و هم اکنون به لحاظ زیست محیطی، اشتغال زایی و شرایط روحی جامعه تبعات مثبت به همراه خود داشته است.
وی گفت: سد‌های زیادی در کشور که دارای مصارف شرب هستند نیز آبگیری شده و ظرفیت برای تولید برق از آب در آن‌ها فراهم است.
اردکانیان با اشاره به خسارت زیاد حاصل از سیلاب، ادامه داد: برای ما مهم جلوگیری از خسارات جانی است و امیدواریم با پایان یافتن جریان سیل مردم به خانه هایشان بازگردند.
وزیر نیرو افزود: شرایط در استان خوزستان به نحوی بود که برای تخفیف فشار به پایین دست خروجی از سد گتوند که در انتهای کارون بزرگ احداث شده و سد کرخه را به میزان ۳۰ درصد کاهش دادیم و البته همچنان در حال محاسبات دقیق در خصوص پایداری سد و خالی ماندن مخزن سد‌ها برای ورود سیلاب‌های جدید هستیم.
وی با تاکید بر وجود سطح بالای همکاری‌ها بین نیرو‌های اجرایی، نظامی و مردمی افزود: در زمینه آب و برق نیز از ۸۰۰ روستای بی آب، هم اکنون فقط ۱۵ روستا به دلیل نداشتن جاده دسترسی همچنان از داشتن آب شرب در شبکه محروم هستند که البته آب رسانی به این مناطق با تانکر و آب بسته بندی انجام می‌شود و همچنین از ۶۷۰ روستای بی برق در استان لرستان هم اکنون ۸۲ روستا با قطعی برق مواجه هستند که نیرو‌های امدادی در حال فعالیت بوده و امیدواریم هرچه زودتر برق این مناطق تأمین شود البته در برخی مناطق به دلیل حفظ ایمنی مردم با آبگرفتگی موجود برق به صورت دستی قطع است که پس از رفع آبگرفتگی وصل خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه ۵۰ درصد بلایای طبیعی در جهان مربوط به سیل است، ادامه داد: دلایل منجر به خسارات از سیل در طول زمان شکل گرفته بنابراین باید برای بررسی و قضاوت آن‌ها باید زمان صرف کرد و البته این موضوع مهمی است، زیرا تا ما به چرایی‌ها نپردازیم متوجه نواقص نخواهیم شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: