کد خبر: ۴۹۹۶
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
اسلامی:
وزیر راه و شهرسازی گفت: در بازسازی خانه‌ها و زیرساخت‌های ارتباطی تخریب شده از سیل، حتما مفروضات و آورده‌های سیل اخیر در محاسبات جدید استفاده می‌شود.

اجازه ساخت در مناطق آسیب دیده سیل را نمی‌دهیم

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» از خبرگزاری صدا و سیما، محمد اسلامی در حاشیه نشست امروز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه هیئت دولت در گفتگو با خبرنگاران افزود: در بازسازی خانه‌ها و زیرساخت‌های ارتباطی تخریب شده از سیل، حتما مفروضات و آورده‌های سیل اخیر در محاسبات جدید استفاده می‌شود و به هیچ وجه اجازه ساخت و ساز در نقاط آسیب دیده اخیر را نخواهیم داد.

وزیر راه و شهرسازی گفت:در سیل اخیر، منازل، مزارع و کسب و کار‌ها در نقاطی که در حریم رودخانه‌ها بودند تخریب شدند و دولت و شخص رئیس جمهور هم تاکید کرد که در بازسازی، این مستحدثات باید حتما جابجا شده و در نقاط امنی بازسازی شوند.
وی افزود: با مشارکت قوه قضاییه این مستحدثات اجازه بازسازی در نقاط قبلی را ندارند و در مناطق روستایی بنیاد مسکن و در نقاط شهری شورایعالی شهرسازی مکلف به تعیین نقاط امن شده اند و به همین دلیل، مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها مکلف شده اند با مشارکت استانداران، طرح‌های جامع خود را برای تصویب حریم جدید و امن نقاط شهری به شورایعالی شهرسازی ارائه کنند.
اسلامی افزود: شورای عالی شهرسازی در نخستین جلسه خود مطالعات هیدرولوژیکی شهر‌های در معرض سیل را بار دیگر مرور خواهد کرد و آنچه در گذشته مفروضات طراحی‌ها بوده با نگاه و آورده‌های جدید برای شهر‌ها بازطراحی خواهد شد.
وی از تخصیص تنخواه گردان دولت به استان‌ها برای هزینه‌های بازسازی و کمک رسانی و استقرار موقت خبر داد و گفت: در سیل اخیر دیده شد که در برخی مسیر‌ها آب‌ها از خط الراس جریان می‌گرفتند که ناشی از باز شدن چشمه‌های جدید و رانش زمین و خاک بود و باید از این اطلاعات در ساخت و ساز‌های جدید حتما استفاده شود.
وزیر راه و شهرسازی محور پل دختر به خرم آباد را یکی از نقاطی دانست که با توجه به سیل اخیر، چند کیلومتر از مسیر آن از بین رفته افزود: امکان باز سازی راه به هیچ وجه وجود ندارد و باید راه جدیدی برای این مسیر طراحی و ساخته شود و هم اکنون مشاوران مشغول مطالعات میدانی برای ساخت راه جدید هستند.
وی افزود: هم اکنون ۴۰۰ دستگاه ماشین آلات راهسازی در استان لرستان مشغول کار هستند تا بتوانیم در وهله اول راه‌های موقت و امن ایجاد کرده و بعد به پایدار سازی راه‌ها بپردازیم.
اسلامی حجم خسارت وارده از سیل اخیر به زیرساخت‌ها را سه هزار میلیارد تومان در بیش از شش هزار نقطه در طول ۱۲ هزار کیلومتر راه روستایی و اصلی دانست و گفت: این خسارت در سطح ۲۴ استان کشور حادث شده است و امیدواریم هرچه زودتر با تامین مالی بر اساس مصوبه دولت، بازسازی راه‌ها به اجرا درآید.
وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت ادامه همکاری وزارت راه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه خاتم بعد از درج نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا، این اقدام آمریکا را غیرقانونی و ناشی از انتقام گیری از شکست‌هایی که در منطقه خورده است دانست و تاکید کرد: آمریکا دنبال این بود که منطقه را با گروه‌های تروریستی دچار تفرقه و ناامنی کند که سپاه پاسداران این نقشه را نقش برآب کرد و وزارت راه و شهرسازی هم که طرح‌های زیادی را با قرارگاه خاتم الانبیا در دست اجرا داشت با قوت به همکاری خود ادامه می‌دهد و همچنان از ظرفیت‌های این قرارگاه که این روز‌ها در حال امداد رسانی به مناطق آسیب دیده از سیل است، در ساخت پروژه‌ها و بازسازی ادامه خواهیم داد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: