کد خبر: 4959
تاریخ انتشار: يکشنبه 5 خرداد 1398 - 10:27
کمیسیون های هیئت دولت >> علمی، تحقیقاتی و فناوری >> نتیجه جلسه
آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی –مصوب ۱۳۹۶- در کمیسیون اصلی علمی، تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت به تصویب رسید و آماده طرح در هیئت وزیران است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی –مصوب ۱۳۹۶- که به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت دادگستری تهیه شده، در چندین جلسه کمیته فرعی و اصلی کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در آخرین جلسه کمیسیون اصلی به تصویب اعضا رسید.

 از مهمترین رویکردهای موافقان تصمیم کمیسیون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برخورد با مراکز فروش پایان نامه، مقالات علمی و امثالهم؛
  • برخورد با دانشجویانی که با ارایه پایان نامه جعلی موفق به دریافت مدرک علمی شده اند حتی پس از فراغت از تحصیل و ملغی نمودن مدرک تحصلی حاصل از تقلب؛
  • برخورد با اعضای هیئت علمی که مبادرت به انتشار مقالات و یا مشاوره و راهنمایی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به نحوی که امتیازات و ارتقای رتبه ناشی از تقلب توسط دانشگاه های مربوط مسترد گردد.

با توجه به اشاره قانون در خصوص امر مشابهت یابی و واگذاری آن به پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) و هم‌چنین، استدلال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص فعالیت سامانه ای با همین عنوان در این وزارت و نیز با توجه به حساسیت های علوم پزشکی و جستجو در منابع غیر فارسی جهت مشابهت یابی، اصلاحات آیین نامه به نحوی تدوین شد که ضمن بکارگیری سامانه مربوطه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مشابهت‌یابی، ثبت اقدامات انجام شده در سامانه ایرانداک صورت گیرد.

گفتنی است، مطابق تبصره (۱۰) قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی –مصوب ۱۳۹۶- آیین نامه اجرائی این قانون می‌بایست به پیشنهاد وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت دادگستری تهیه و پس از تصویب هیئت وزیران اجرایی گردد.
گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری روز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ به ریاست دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سایر اعضای کمیسیون در دفتر هیئت دولت برگزار شد.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: