کد خبر: ۴۸۵۳
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۶۲۵۰
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
وزارت کشور، بسته اجرایی کاهش اثرات فرونشست زمین ناشی از تغییرات سطح آب زیرزمینی در شهر تهران را جهت سیر مراحل بررسی و تصمیم گیری هیئت وزیران ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پدیده فرونشست زمین از ابتدای دهه جاری در شهر تهران، بروز و سازمان هایی چون سازمان نقشه برداری کشور، این موضوع را مورد بررسی قرار داده و گزارشاتی در خصوص میزان فرونشست در نقاط مختلف کشور از جمله شهر تهران نیز ارائه نمودند.

بر اساس اظهارات کارشناسان، دلیل اصلی فرونشست زمین برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی بوده و آخرین بررسی ها در سال های اخیر، نشان دهنده گسترش وسعت عرصه درگیر این پدیده در محدوده دشت تهران می باشد.

 ظهور این پدیده در بخش بزرگی از نواحی پرتراکم و دارای تأسیسات مسکونی، اداری و ... می تواند در زمین لرزه احتمالی شهر تهران با تغییر در توان تخریب پذیری تأسیسات و مستحدثات شهری، میزان خسارات یک زمین لرزه با شدت متوسط را به میزان خسارات یک زمین لرزه مخرب و با شدت بالا افزایش می دهد.

با توجه به موارد فوق و همچنین با عنایت به اینکه شهر تهران به عنوان پایتخت کشور، دارای حجم عظیمی از تأسیسات است که به سبب حساسیت بالای آن ها به پایداری زمین، به شدت توسط پدیده فرونشست تهدید می شود؛ سازمان مدیریت بحران کشور با همکاری استانداری تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و دستگاه های اجرایی ذی ربط استان، اقدام به تشکیل کارگروهی جهت احصاء برنامه های پیشگیری و کاهش اثرات فرونشست زمین ناشی از تغییرات سطح آب زیرزمینی در شهر تهران نموده است.

دراین راستا وزارت کشور، نتایج جلسات این کارگروه را با عنوان «بسته اجرایی کاهش اثرات فرونشست زمین ناشی از تغییرات سطح آب زیرزمینی در شهر تهران» جهت سیر مراحل بررسی و تصمیم گیری هیئت وزیران ارائه نموده است.

گفتنی است این بسته اجرایی در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت در حال بررسی می باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون