کد خبر: ۴۸۴
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵
کمیسیون های هیئت دولت >> خاص امور کلان شهرها >> مصوبه
بنا بر پیشنهاد مشترک وزارتخانه های کشور ،راه و شهرسازی و اموراقتصاد و دارایی مقرر کرد بهای اراضی، ساختمان­ ها و...
هيئت وزيران در جلسه 29 /6 /1394 بنا بر پیشنهاد مشترک وزارتخانه های کشور ،راه و شهرسازی و اموراقتصاد و دارایی مقرر کرد بهای اراضی، ساختمان­ها و مستحدثات برای محاسبه عوارض نوسازی در شهرداری­های شهرهای مشمول ماده (2) قانون نوسازی و عمران شهری در سال­های 1393 و 1394 معادل صددرصد ارزش معاملاتی املاک ملاک عمل در سال 1391موضوع ماده (64) قانون مالیات­های مستقیم - مصوب 1366- واصلاحیه­های بعدی آن محاسبه ­شود.

مستندات قانونی :

-       ماده (2) قانون نوسازی و عمران شهری : در شهر تهران از تاریخ اول فروردین ماه 1348 و در سایر شهرها از تاریخی که وزارت کشور تعیین و اعلام کند بر کلیه اراضی و ساختمان ها‌و مستحدثات واقع درمحدوده قانونی شهر عوارض خاص سالانه به مأخذ پنج در هزار بهای آنها که طبق مقررات این قانون تعیین خواهد شد برقرار‌می‌شود. شهرداری ها مکلفند بر اساس مقررات این قانون عوارض مذکور را وصول کرده و منحصراً به مصرف نوسازی و عمران شهری برسانند، مصرف‌وجوه حاصل از اجرای این قانون در غیر موارد مصرح در این قانون در حکم تصرف غیر قانونی در اموال دولت خواهد بود.

-       ماده 64 قانون مالیات های مستقیم : تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده کمیسیون تقویم املاک می‌باشد. کمیسیون مزبور موظف است ارزش معاملاتی موضوع این قانون را در سال اول معادل دودرصد(۲%) میانگین قیمت های روز منطقه با لحاظ ملاک های زیر تعیین کند.

-       تعیین بهای اراضی، ساختمان ها و مستحدثات برای محاسبه عوارض نوسازی در شهرداری های برای سال های 1393 و 1394این شاخص هرسال به‌میزان دوواحددرصد افزایش می‌یابد تا زمانی که ارزش معاملاتی هر منطقه به بیست‌درصد(۲۰%) میانگین قیمت های روز املاک برسد.

-       الف ـ قیمت ساختمان با توجه به مصالح(اسکلت فلزی یا بتون آرمه یا اسکلت بتونی و سوله و غیره) و قدمت و تراکم و طریقه استفاده از آن(مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، بهداشتی، ‌خدماتی و غیره) و نوع مالکیت

-       ب ـ قیمت اراضی باتوجه به نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی از لحاظ تجاری، صنعتی، مسکونی، آموزشی، اداری و کشاورزی این کمیسیون متشکل از پنج عضو است که در تهران از نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور، وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهادکشاورزی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شورای اسلامی شهر و در سایر شهرها از مدیران کل یا رؤسای ادارات امور مالیاتی، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و ثبت اسناد و املاک و یا نمایندگان آنها و نماینده شورای اسلامی شهر تشکیل می‌شود. کمیسیون مذکور هر سال یک‌بار ارزش معاملاتی املاک را به تفکیک عرصه و اعیان تعیین می‌کند.

 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: